Trwa ładowanie...

Koniec celibatu? Doradca papieża Franciszka zabrał głos

- Kościół powinien rozważyć rewizję zasad, aby umożliwić księżom zawieranie małżeństw - uważa abp Malty Charles Scicluna, pełniący funkcję w watykańskim biurze doktrynalnym. - Prawdopodobnie po raz pierwszy mówię to publicznie i dla niektórych zabrzmi to heretycko - stwierdził.

Papież Franciszek skrytykowany przez księdzaPapież Franciszek skrytykowany przez księdzaŹródło: Facebook
d1f7ykg
d1f7ykg

Nadszedł czas, aby "poważnie przedyskutować tę kwestię" i "podjąć decyzje w tej sprawie" - stwierdził abp Malty Charles Scicluna w wywiadzie dla "Times of Malta". Duchowny przyznał jednocześnie, że mówił o tym już otwarcie w Watykanie.

- Dlaczego mielibyśmy stracić młodego człowieka, który byłby świetnym księdzem, tylko dlatego, że chciał się ożenić? - pyta abp Scicluna. - Traciliśmy dobrych księży tylko dlatego, że wybierali małżeństwo

Duchowny jest zdania, że księża powinni "mieć opcję" na wejście w związek małżeński, tak jak było to możliwe w pierwszych wiekach istnienia Kościoła. - Było to opcjonalne w pierwszym tysiącleciu istnienia Kościoła i powinno znów stać się opcjonalne - podkreślił.

d1f7ykg

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szykują się śnieżne ferie? Jest prognoza

Decyzja w gestii papieża Franciszka

- Mężczyzna może dojrzewać, angażować się w związki, kochać kobietę. W obecnej sytuacji musi wybierać między nią a kapłaństwem, a niektórzy księża radzą sobie z tym, potajemnie angażując się w związki - zaznacza, podkreślając, że z tych związków także rodzą się dzieci.

- To globalna rzeczywistość. To nie dzieje się tylko na Malcie. Wiemy, że na całym świecie są księża, którzy również mają dzieci i myślę, że na Malcie też są tacy, którzy mogą je mieć - dodaje w rozmowie z "Times of Malta".

d1f7ykg

Jak zaznaczył, zmiana zasad panujących w Kościele nie zależy jednak od niego. Decyzję w tej sprawie musi podjąć papież Franciszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1f7ykg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f7ykg
Więcej tematów