PolskaKsięstwo Świdnicko-Jaworskie - reaktywacja

Księstwo Świdnicko-Jaworskie - reaktywacja

Mieszkańcy dwóch dolnośląskich powiatów chcą wskrzesić Księstwo Świdnicko-Jaworskie, na wzór istniejącego w przeszłości na tym terytorium księstwa, które miało swój rozkwit w XIV wieku. Rozpoczęły się już przygotowania do wyboru pierwszego księcia.

"Rozpoczęliśmy właśnie całą procedurę. Powołana zostanie specjalna kapituła, w której skład wejdą przedstawiciele Jawora i Świdnicy. Ich zadaniem będzie opracowanie szczegółowego regulaminu wyłonienia władcy i przeprowadzenie wyborów" - poinformował Waldemar Skórski, jeden z pomysłodawców wskrzeszenia księstwa.

"Kapituła opracuje zasady wyłonienia księcia oraz wyznaczy wymagania wobec kandydatów. Na pewno musi to być człowiek prawy" - powiedział Leszek Światkowski z Urzędu Miasta w Jaworze.

Organizatorzy przedsięwzięcia planują, że swój udział w wyborze władcy będą mieli również mieszkańcy, którzy za pomocą specjalnych kuponów będą mogli zagłosować na swojego kandydata. Uroczystość koronacyjna ma odbyć się w dniach 11-13 czerwca br. w Świdnicy, gdy w obu miastach odbędą się Dni Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.

Pomysłodawcy reaktywowania historycznego tworu zamierzają także wyrabiać paszporty i wizy obowiązujące na terytorium księstwa, oraz wybijać własne monety. Wszystko to, łącznie z wyborem władcy, ma służyć integracji i wspólnej promocji regionu.

"Cała historyczna otoczka, którą chcemy się posłużyć, a mianowicie wybór władcy, powołanie straży halabardniczej, paszporty i wizy turystyczne, 'odkurzenie' herbu księstwa, będzie służyć doraźnym celom - połączeniu sił w promocji i identyfikacji naszego regionu, który kiedyś tworzył spójny obszar" - powiedział Waldemar Skórski.

Skórski przypomniał, że sześć wieków temu księstwo należące do władców z dynastii Piastów należało do najpotężniejszych w Europie. Rozciągało się wtedy od Berlina po Racibórz.

Reaktywowane Księstwo Świdnicko-Jaworskie ma własną stronę internetową, na której cały czas zbierane są pomysły dotyczące funkcjonowania historycznego tworu we współczesnych warunkach. Animatorzy przedsięwzięcia planują wesprzeć je także na najbardziej rozpoznawalnych znakach stolic obu powiatów - jedynych dolnośląskich zabytkach wpisanych na listę UNESCO - Kościołach Pokoju.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)