PolskaKsięgi kondolencyjne i szaliki kibiców w Instytucie Jana Pawła II

Księgi kondolencyjne i szaliki kibiców w Instytucie Jana Pawła II

Księgi kondolencyjne, a także transparenty, flagi i szaliki klubów piłkarskich przynoszone pod budynek Pałacu Arcybiskupów Krakowskich trafią do Instytutu Jana Pawła II w Krakowie - powiedział dziennikarzom bp Jan Zając.

11.04.2005 | aktual.: 11.04.2005 15:39

Pamiątki te już w poniedziałek po południu przywieziono do Instytutu. Przekazano tam także różańce, rysunki i obrazy przynoszone przez wiernych. Tam będą przechowywane jako dokumentacja wydarzeń ostatnich dni - podkreślił bp Zając.

W księgach kondolencyjnych wyłożonych po śmierci Jana Pawła II w krakowskiej kurii zebrano ponad 50 tys. wpisów z wyrazami miłości, czci i hołdu dla Jana Pawła II.

Działający w Krakowie Instytut Jana Pawła II zajmuje się archiwizacją spuścizny po papieżu, ze szczególnym naciskiem na krakowski okres jego posługi kapłańskiej i biskupiej.

Przekazanie tych pamiątek do Instytutu jest dalszym ciągiem tego krakowskiego tropu. Pokazaniem, jak Kraków reaguje na odejście swojego dawnego biskupa, a potem biskupa Kościoła Powszechnego - mówił dziennikarzom dyrektor Instytutu Jana Pawła II ks. Jacek Urban.

Księgi trafią na półki archiwum. Pozostałe przedmioty zostaną skatalogowane i złożone w szafach. Jeśli któryś z klubów piłkarskich, idąc za mszą pojednania, chciałby szaliki łączące różne drużyny zgromadzić na znak jedności we własnej izbie pamięci, to sądzę, że ten zbiór jest na tyle duży, że będziemy się mogli podzielić z tymi, którzy chcą, by sport był sportem fair - dodał ks. Urban.

Dyrektor Instytutu dodał, że nie ma na razie żadnej informacji o tym, co stanie się z osobistymi drobiazgami papieża z Watykanu.

Instytut Jana Pawła II w Krakowie został powołany dekretem metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego w czerwcu 1995 r. W 1997 r. jego siedzibę przy ul. Kanoniczej poświęcił podczas pielgrzymki do Polski Jan Paweł II.

Instytut na płytach CD gromadzi materiały dotyczące Karola Wojtyły. W jego zbiorach znajduje się niewiele osobistych pamiątek - m.in. kilka świadectw szkolnych Karola Wojtyły i teksty konferencji, które jako ksiądz głosił on w parafii św. Floriana w Krakowie.

W Instytucie odbywają się sesje i konferencje naukowe poświęcone papieżowi i działalności duszpasterskiej ks. Wojtyły. Od roku co miesiąc odbywają się konwersatoria "Jan Paweł II u źródeł naszej niepodległości", których tematem jest pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Do tej pory w Instytucie Jana Pawła II zorganizowano ponad 20 wystaw związanych z pontyfikatem. Instytut prowadzi także archiwum i bibliotekę, dostępne dla naukowców, których interesuje szczególnie krakowski okres w biografii papieża.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)