Trwa ładowanie...
d1k2uch
26-01-2005 16:30

Księga kondolencyjna po śmierci Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu

Do niedzieli mogą się wpisywać wrocławianie
chcący uczcić pamięć Jana Nowaka-Jeziorańskiego do księgi
kondolencyjnej wyłożonej w ratuszu. Później księga zostanie
przekazana Zakładowi Narodowemu Ossolińskich, z którym Nowak-
Jeziorański współpracował od lat i któremu w testamencie przekazał
całe swoje archiwum.

d1k2uch
d1k2uch

"W dniu 20 stycznia 2005 r. odszedł od nas Jan Nowak-Jeziorański, Civitate Wratislaviensis Donatus, legendarny 'Kurier z Warszawy', człowiek bezgranicznie oddany Polsce, której służył jako żołnierz, dziennikarza i społecznik" - taki tekst został wydrukowany na pierwszej stronie księgi.

W księdze umieszczono też treść listu prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza skierowanego do Jana Nowaka-Jeziorańskiego. List był odczytany w poniedziałek podczas mszy żałobnej w katedrze wrocławskiej.

"Smutno mi, kiedy ten list do Pana czytam tutaj - we wrocławskiej katedrze. Smutno, że nie mogę po prostu nakleić znaczka i niecierpliwie oczekiwać odpowiedzi - jak zawsze pogodnej, pełnej optymizmu i ludzkiej, ale jednocześnie tak głębokiej, że wystarczającej za tysiące odpowiedzi" - napisał Dutkiewicz. Dodał, że zapamięta Nowaka-Jeziorańskiego jako "człowieka niezłomnych zasad" i osobę "po prostu wrażliwą".

"Życie zmienia się, ale się nie kończy. Jego duch pozostanie z nami" - napisał w księdze kondolencyjnej marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski.

d1k2uch

Nowak-Jeziorański od lat był związany z Wrocławiem; był honorowym obywatelem miasta, doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Całe swoje archiwum: dokumenty, obrazy, ryciny i pamiątki historyczne, które zbierał przez całe życie, zapisał w testamencie Ossolineum. Ma ono być "Domem pamięci Jana Nowaka- Jeziorańskiego".

Już teraz w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich znajdują się dokumenty dotyczące działalności Nowaka-Jeziorańskiego w Radiu Wolna Europa. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Ossolineum wyda książkę o działalności Nowaka-Jeziorańskiego w sprawie wejścia Polski do NATO. Ma to być zbiór dokumentów z lat 1993-1998.

Z inicjatywy Nowaka-Jeziorańskiego w 2001 r. powstało we Wrocławiu Kolegium Europy Wschodniej, którego celem jest przede wszystkim "budowanie mostów pomiędzy narodami, które przed rozbiorami żyły pod wspólnym dachem Rzeczypospolitej: Polakami, Ukraińcami i Litwinami". W marcu w siedzibie kolegium otwarta zostanie wystawa "Jan Nowak-Jeziorański. Świadek historii".

W ubiegłym roku we Wrocławiu ustanowiono nagrodę im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego; jako pierwszy otrzymał ją Tadeusz Mazowiecki. Nagroda przyznawana jest osobie lub instytucji za "myślenie o państwie jako dobru wspólnym". Ma być wręczana co roku 4 czerwca - w rocznicę przeprowadzonych w 1989 roku częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych wyborów do przywróconego wtedy Senatu.

Nowak-Jeziorański wspierał też budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy (Dolnośląskie) oraz ściśle z nim związanego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE".

d1k2uch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k2uch
Więcej tematów