Książki Jana Pawła II znikną ze spisu lektur?
Nowy spis lektur szkolnych z języka polskiego pojawi się dzisiaj na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej - dowiedział się "Dziennik Polski". Według gazety, będą duże zmiany - szczególnie w stosunku do budzącego kontrowersje projektu opracowanego za rządów ministra Romana Giertycha. Ze spisu zniknęły jednak nie tylko książki Jana Dobraczyńskiego, ale także Jana Pawła II.
Krytycznie o nowym projekcie wypowiadają się już przedstawiciele ekipy pracującej nad reformą szkolnictwa w czasach, gdy po Romanie Giertychu ministrem edukacji został prof. Ryszard Legutko. To ukłon w stronę tzw. politycznej poprawności. Dominują autorzy laiccy, ze spisu zniknęły przede wszystkim pozycje akcentujące chrześcijańskie korzenie naszej kultury - komentuje dr hab. Andrzej Waśko z Instytutu Filologii Polskiej UJ, były wiceminister edukacji.
Ze spisu lektur wykreślono książkę Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość", uznaną za zbyt trudną, nawet dla licealistów. Nie ma już w nim "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, powieści Stefana Żeromskiego wycofano z programu gimnazjum, będą czytane tylko przez licealistów, którzy z kolei lekturę "wybranej powieści historycznej" Henryka Sienkiewicza zakończą na etapie gimnazjalnym - czytamy w "Dzienniku Polskim". (PAP)