PolskaKsiążka przez Internet

Książka przez Internet

Biblioteki cyfrowe, czyli elektroniczne księgozbiory, rosną jak grzyby po deszczu. Jeśli takie tempo uda się utrzymać, Polska będzie dysponować najnowocześniejszym internetowym księgozbiorem w Europie - zapowiada "Dziennik Polski".

Digitalizację, czyli tworzenie elektronicznych wersji zbiorów bibliotecznych, prowadzi Biblioteka Jagiellońska i Akademia Górniczo-Hutnicza. Zeskanowane książki, starodruki, czasopisma i inne archiwalia zapisywane są w pamięci komputera i udostępniane przez Internet. Od kilku lat trwają prace nad digitalizacją zbiorów Biblioteki Narodowej - internauci mają wkrótce uzyskać dostęp do około 0,5 miliona tytułów.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa, do której stopniowo włączane będą elektroniczne zbiory biblioteczne z całego regionu, zostanie oficjalnie otwarta w jesieni.

Polskie biblioteki cyfrowe mają szansę "przegonić" swoje zachodnie odpowiedniki, ponieważ korzystają z nowocześniejszych technologii. To paradoks. W Europie Zachodniej informatyzacja bibliotek zaczęła się wcześniej niż u nas, przy użyciu oprogramowania, które dzisiaj jest przestarzałe. Twórcy polskich księgozbiorów cyfrowych nie muszą zaś niczego modernizować - instalują od razu najnowsze programy.

Przegonienie Europy Zachodniej pod względem jakości bibliotek cyfrowych to nie mrzonka. To możliwe - podkreśla Sebastian Wierny z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Barierą w rozwoju polskich bibliotek cyfrowych są restrykcyjne przepisy prawa autorskiego i sztywne regulacje dotyczące publikacji prac naukowych. Z powodu tych ograniczeń wirtualne księgozbiory udostępniają głównie dzieła klasyków i zasoby regionalne; faktografii i skryptów współczesnych jest bardzo mało. Dlatego użytkownikami bibliotek cyfrowych są najczęściej historycy i internauci szukający dokumentów o swoich przodkach. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)