Polska"Książką Historyczną Roku" została...

"Książką Historyczną Roku" została...

Nagrody w konkursie imienia Oskara Haleckiego "Książka Historyczna Roku" przyznane. W kategorii najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w okresie PRL tytuł otrzymała publikacja pod redakcją Rafała Wnuka - "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944 - 1956". "Książką Historyczną Roku" w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w 20. wieku ogłoszono publikację pod tytułem "Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944 - 1990" autorstwa Ryszarda Terleckiego.

Nagrodzone publikacje spośród 13 tytułów zakwalifikowanych do drugiego etapu jednogłośnie wyłoniło sześcioosobowe jury pod przewodnictwem profesora Piotra Franaszka.

Nagrody specjalne przyznali także czytelnicy za pomocą głosowania internetowego. W pierwszej z kategorii zgodzili się oni z jury. Na publikację pod redakcją Rafała Wnuka oddali oni 1866 głosów.

W drugiej kategorii wybrali publikację Marka Grajka - "Enigma bliżej prawdy". Na ten tytuł zagłosowali 2111 razy.

Konkurs odbył się po raz pierwszy. Jego organizatorami i fundatorami nagród w wysokości 150 tysięcy złotych są Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Telewizja Polska. Patronat nad konkursem objął prezydent Lech Kaczyński.

Podstawowe kryteria przy wyborze laureatów to podjęty temat i nowatorski sposób jego przedstawienia - powiedział profesor Piotr Franaszek.

"Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944 - 1956" szczegółowo przedstawia zagadnienia do niedawna niemal nieobecne w świadomości historycznej Polaków.

Publikacja pod tytułem "Miecz i tarcza komunizmu. Historia aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944 - 1990" opisuje historię bezpieki, od jej powstania po likwidację.

Nagrodzona przez czytelników "Enigma bliżej prawdy" daje szansę docenić wkład polskich kryptologów i matematyków w historię łamania szyfrów Enigmy.

Uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów, odbyła się w Belwederze.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)