Książę Monako i księżna Charlene z wizytą w Pałacu Prezydenckim
Zaangażowanie Polski i Księstwa Monako w procesy demokratyczne w Afryce Północnej, m.in. w Tunezji, było jednym z tematów rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego i księcia Monako Alberta II w Warszawie. Książę Monako wraz z księżną Charlene przebywają z oficjalną wizytą w Polsce. Przed południem odbyło się spotkanie polskiej pary prezydenckiej i pary książęcej, a także do rozmowy plenarne.
Na późniejszym spotkaniu z prasą Komorowski zaznaczył, że zarówno Monako, jak i Polska są w sposób szczególny zaangażowane w proces wspierania demokracji w krajach Afryki Północnej, ze szczególnym uwzględnieniem Tunezji.
- Chciałbym wyrazić nadzieję, że znajdziemy taką formułę, w której będziemy mogli naszą aktywność wzajemnie wspierać z korzyścią dla demokracji w Tunezji - podkreślił prezydent.
Komorowski podziękował za zaangażowanie Księstwa Monako w finansową pomoc dla Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i w działania charytatywne w naszym kraju.
Wyraził satysfakcję, że Polska i Monako łączy wiele spraw wspólnych, co wynika - jak ocenił prezydent - z zaangażowania naszych krajów na różnych zasadach w proces integracji europejskiej.
Według Komorowskiego ilustracją tej odmienności, ale równocześnie podobieństwa jest to, że w Monako płaci się w euro, chociaż kraj ten nie jest członkiem UE, z kolei w Polsce, która do Unii należy, obowiązuje waluta narodowa. Zdaniem prezydenta to spostrzeżenie może być też "źródłem interesujących rozważań i dyskusji" dot. perspektywy polskiego członkostwa w strefie euro.
- Źródłem satysfakcji i nadziei jest również to, że dzisiaj książę będzie miał spotkanie ze sferami praktyków biznesowych z Polskiej Rady Biznesu - powiedział Komorowski.
Mówił też o podobieństwie flag Polski (biało-czerwona) i Monako (czerwono-biała). - To tyle samo zobowiązuje, jak i stwarza klimat dobrej współpracy w wymiarze absolutnie dodatkowym i takim nietypowym - dodał prezydent.
Książę Albert II zaznaczył, że jest to pierwsza oficjalna wizyta głowy Księstwa Monako w Polsce. Wspomniał, że do takie wizyty miało dojść wiosną 2010 roku, kiedy to wraz z księżną byli zaproszeni przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że po tragicznej katastrofie zaproszenie zostało ponowione przez obecnego prezydenta. Na tę kwestię zwracał uwagę także prezydent Komorowski.
Książę Albert II, wyraził uznanie dla - jak mówił - świadectwa, które Polska dała światu na przestrzeni całej swej historii. - Dzisiaj jednak musimy skoncentrować się na wspólnej przyszłości - podkreślił.
Jak powiedział, Polska przez wiele lat dawała świadectwo swemu zaangażowaniu w ideę europejską. Zaznaczył, że nasz kraj stanowi bardzo ważny element instytucji europejskich i znajduje się w sercu Europy "targanej ciężkim kryzysem ekonomicznym". - W tych trudnych okolicznościach Polska cały czas stwarzała wrażenie kraju, który ma imponujące osiągnięcia gospodarcze - ocenił książę. Jak dodał, Polska w trudnych czasach kryzysu wykazała się umiejętnością mobilizowania swych zasobów oraz zdolnością do uczenia się i wprowadzania innowacji. Podkreślił, że Księstwo Monako podziela te wartości.
Zaznaczył jednocześnie, że współpraca pomiędzy naszymi krajami nie jest ograniczona tylko do gospodarki. - Polska jest aktywnym członkiem UNESCO oraz bardzo aktywnym obserwatorem w organizacji krajów francuskojęzycznych (fr. Organisation Internationale de la Francophonie) i podziela nasze wartości, naszą wyobraźnię i naszą pasję - powiedział książę Albert II.
Jak powiedział, Polskę i Monako łączy także przywiązanie do kwestii odnawialnych źródeł energii, co - zaznaczył - stanowi również podstawę do wzmocnienia naszych dwustronnych relacji.
Po południu książę Albert II spotka się z marszałek sejmu Ewą Kopacz, a potem z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim Anna i Bronisław Komorowscy wydadzą oficjalny obiad na cześć pary książęcej.
W czwartek para książęca będzie w Krakowie, gdzie spotka się z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim, a następnie zwiedzi katedrę i Zamek Królewski na Wawelu. Po południu para książęca złoży wizytę na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W piątek książę Monako Albert II i księżna Charlene zwiedzą były hitlerowski obóz Auschwitz-Birkenau.
Książę Albert II Grimaldi jest od 7 lat władcą Monako, drugiego po Watykanie najmniejszego państwa świata. Jest synem Rainiera III, po którym objął tron w 2005 roku, oraz Grace Kelly, wyróżnionej Oscarem amerykańskiej aktorki, która tragicznie zginęła w wypadku w 1982 roku. 54-letni książę i jego młodsza o 20 lat żona Charlene pobrali się w lipcu 2011 roku. Charlene Grimaldi to była pływaczka, olimpijka, modelka. Od lipca 2011 r. jest księżną Monako jako żona księcia Alberta II.