Trwa ładowanie...

Ksiądz zburzył kościół, mieszkańcy wstrząśnięci. Teraz sprawę bada prokuratura

Kościół św. Trójcy na poznańskim Morasku został zburzony chwilę przed wpisaniem do rejestru zabytków. Decyzję podjęła sama parafia. Zgody na rozbiórkę nie wyrazili mieszkańcy, którzy walczyli o renowację. Sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej Poznań - Stare Miasto.

Share
Ksiądz zburzył kościół, mieszkańcy wstrząśnięci. Teraz sprawę bada prokuratura
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Łukasz Cynalewski
d1ida15

Do wyburzenia kościoła doszło w sierpniu 2017 roku. Obiekt miał trafić na listę zabytków, ale proboszcz zadecydował inaczej. Zabrakło zaledwie dwóch tygodni, mieszkańcy nie zdążyli, byli wstrząśnięci.

Parafia chce, aby w tym miejscu powstał parking. - Przeglądy wykazały, że stan był katastrofalny, zagrażał życiu ludzkiemu i mieniu. Mógł się w każdej chwili zawalić i zgodnie z prawem budowlanym taki budynek trzeba było najszybciej rozebrać - tłumaczył się Telewizji WTK ks. Tomasz Kulka, proboszcz parafii.

Proboszcz nie dostał zgody na rozbiórkę kościoła

Teraz sprawa wyburzenia kościoła pod wezwaniem św. Trójcy trafiła do prokuratury. Zawiadomienie złożył Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu. Wiadomo, że Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania dał zgody na wyburzenie kościoła.

d1ida15

Przesłuchano już świadków. Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie, czy budynek był objęty ochroną zabytków. Wiadomo, że decyzję o wyburzeniu wybudowanego w latach trzydziestych ubiegłego wieku kościoła podjął proboszcz lokalnej parafii.

Tak wyglądał kościół przed zburzeniem

d1ida15

Podziel się opinią

Share
d1ida15
d1ida15
Więcej tematów