Trwa ładowanie...
d1h77ox

Ksiądz uderzył dziecko w twarz na religii?

Prokuratura w Nysie (woj. opolskie) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko księdzu, który uczył religii w jednej ze szkół. Zarzucamy mu spowodowanie obrażeń i naruszenie nietykalności cielesnej uczniów - powiedziała prokurator rejonowa, Anna Kawecka.

d1h77ox
d1h77ox

- Księdzu zarzucamy dwa czyny popełnione na szkodę dwóch 12-latków. W jednym przypadku chodzi o spowodowanie lekkich obrażeń ciała, w drugim doszło do naruszenia nietykalności cielesnej małoletniego - oświadczyła prokurator.

Do zdarzeń opisanych w akcie oskarżenia miało dojść w marcu podczas lekcji religii w szkole w powiecie nyskim. Ksiądz miał uderzyć w twarz dziecko, które przeszkadzało w prowadzeniu zajęć. O zdarzeniu policję, prokuraturę i kuratorium powiadomiła matka chłopca.

Prokuratura w Nysie, po przeprowadzonym śledztwie, najpierw umorzyła postępowanie w tej sprawie. Po informacjach w prasie, że podobnych zdarzeń mogło być więcej, prokuratura okręgowa zdecydowała, że w sprawie nie zgromadzono wystarczającego materiału dowodowego, i zaleciła wznowienie śledztwa, co zaowocowało oskarżeniem księdza.

- Materiał dowodowy zebrany w tej sprawie w wysokim stopniu uprawdopodobnił skierowanie do sądu aktu oskarżenia - zaznaczyła Kawecka.

d1h77ox

Dodała, że w sprawie występowało jeszcze sześć innych pokrzywdzonych osób, ale ich sprawy zostały umorzone ze względu na przedawnienie ścigania. - Ci pokrzywdzeni nie mieli obrażeń, została tylko naruszona ich nietykalność. Taki czyn jest nisko zagrożony i bardzo szybko się przedawnia - co zdarzyło się w tym przypadku - wyjaśniła prokurator.

Łukasz Woźniak z biura prasowego diecezji opolskiej zaznaczył, że ksiądz nie uczy już religii w szkole. - W momencie, kiedy dowiedzieliśmy się o tym zdarzeniu, zrobiliśmy to, co mogliśmy zrobić - czyli zawiesić ks. Michałowi misję kanoniczną. Do szkoły został skierowany inny katecheta - powiedział Woźniak.

Dodał, że opolska kuria "wyraża ubolewanie, że takie rzeczy się zdarzyły" i z dalszymi czynnościami czeka na rozwój wypadków. - Ks. Michał jest dalej proboszczem w parafii w Sidzinie, z podejmowaniem dalszych działań czekamy do tego, jak skończy się sprawa w sądzie - zapowiedział Woźniak.

Za zarzucane mu czyny księdzu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo więzienia do dwóch lat.

d1h77ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h77ox
Więcej tematów