Trwa ładowanie...
d1t5c9d
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ksiądz Adam W. oskarżony o pedofilię w Jędrzejowie i Busku-Zdroju. Przyznał się do przestępstwa

• Ksiądz Adam W. oskarżony o wielokrotne obcowanie płciowe z małoletnią w Jędrzejowie i Busku-Zdroju
• Oskarżony od początku postępowania przyznawał się do zarzucanego mu czynu
• Prokuratura zarzuca mu też kilka zgwałceń tej samej nieletniej
• Duszpasterzowi grozi kara trzech lat pozbawienia wolności
• Adam W. został odsunięty od obowiązków duszpasterskich, materiał dowodowy trafił do Watykanu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ksiądz Adam W. oskarżony o pedofilię w Jędrzejowie i Busku-Zdroju. Przyznał się do przestępstwa
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d1t5c9d

O obcowanie płciowe z małoletnią poniżej 15. roku życia, oskarżyła Prokuratura Rejonowa w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) 45-letniego księdza, który do niedawna pracował w diecezji kieleckiej. Adam W. przyznał się do zarzucanego czynu i chce dobrowolnie poddać się karze.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, akt oskarżenia w tej sprawie jeszcze w piątek ma zostać przesłany do sądu.

Jak wyjaśniał prokurator, do zdarzeń objętych aktem oskarżenia miało dochodzić wielokrotnie, między wrześniem 2013 r., a wrześniem 2014 r. - w Jędrzejowie i Busku-Zdroju.

d1t5c9d

- Oskarżony od początku postępowania przyznawał się do zarzucanego mu czynu. Złożył wniosek o wymierzenie kary bez przeprowadzenia rozprawy. Prokurator wniosek zaaprobował - wnioskuje o wymierzenie wobec W. kary trzech lat pozbawienia wolności, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną przez pięć lat oraz zakaz wykonywania zawodu nauczyciela religii i opiekuna małoletnich w ramach działalności prowadzanej przez Kościół katolicki, przez trzy lata - mówił Prokopowicz.

Prokurator zaznaczył, że o tym, czy zapadnie taki właśnie wyrok, zdecyduje sąd, który wcześniej zapyta o opinię w tej sprawie pokrzywdzoną.

Adam W. przebywa w areszcie od 28 września ub. r. Po zatrzymaniu śledczy postawili mu jeszcze dwa zarzuty - kilka zgwałceń tej samej nieletniej oraz pozbawienia jej wolności. Te wątki sprawy prokuratura wyłączyła do odrębnego postępowania.

Sprawa dotyczy kapłana, który do jesieni ub. r. pracował na terenie jednej z parafii w powiecie jędrzejowskim. Jeszcze przed zatrzymaniem przez policję, złożył rezygnację z zajmowanego w parafii stanowiska.

d1t5c9d

Po tym, gdy ksiądz usłyszał zarzuty i został aresztowany, na stronie internetowej diecezji kieleckiej pojawiło się oświadczenie rzecznika diecezji, ks. Mirosława Cisowskiego, dotyczące sprawy Adama W.

"Wyrażamy ubolewanie za zaistniałą sytuację. Przepraszamy wiernych i wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni i urażeni" - można przeczytać w październikowym oświadczeniu.

Jak wynika z komunikatu, po otrzymaniu informacji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez duchownego, biskup Jan Piotrowski "natychmiast rozpoczął procedurę przewidzianą prawem kanonicznym" wobec W. - Ksiądz Biskup przyjął rezygnację księdza i powołał trybunał do zbadania sprawy - wyjaśniał rzecznik.

Dodał, że materiał dowodowy został przekazany do Stolicy Apostolskiej, a Adam W. został odsunięty od obowiązków duszpasterskich.

d1t5c9d

Podziel się opinią

Share

d1t5c9d

d1t5c9d
Więcej tematów