PolskaKs. Twardowski na fotografiach - wystawa w Warszawie

Ks. Twardowski na fotografiach - wystawa w Warszawie

Kolorowe fotografie ks. Jana Twardowskiego
można oglądać na warszawskiej wystawie w Bibliotece Narodowej.
Ekspozycja została zorganizowana z okazji 90. urodzin pisarza.
Autorem zdjęć są Czesław Czapliński i Andrzej Walczak.

Ks. Twardowski na fotografiach - wystawa w Warszawie
Źródło zdjęć: © PAP

Podczas środowego wernisażu Czapliński ocenił, że ks. Twardowski jest idealnym obiektem do fotografowania, ponieważ ksiądz i jego otoczenie są "proste i prawdziwe". "Jako fotograf zawsze staram się pokazywać wszystko w sposób jak najprostszy, eliminuję to, co niepotrzebne" - wyjaśnił artysta. Jak dodał, fotografując ks. Twardowskiego, "nie trzeba było nic eliminować".

Większość zdjęć zgromadzonych na wystawie pokazuje ks. Twardowskiego - spacerującego, czytającego książkę, piszącego nowy wiersz. Artyści swoją uwagę skupili także na detalach mieszkania Twardowskiego, który mieszka w warszawskim klasztorze sióstr wizytek, gdzie od lat pełni także funkcję rektora. Sfotografowano kolorowe witraże zawieszone w oknach księdza, figurki ustawiane na parapecie, meble.

Ekspozycja w Bibliotece Narodowej została otwarta dokładnie w 90. rocznicę urodzin jednego z najpopularniejszych polskich poetów współczesnych.

Z rokiem urodzenia ks. Twardowskiego krytycy zawsze mieli kłopoty. Na początku lat 60., po ukazaniu się pierwszego po wojnie tomiku wierszy, poproszono poetę o notkę biograficzną. Przez błąd drukarski zamiast 1915 wyszedł rok 1916. Ks. Twardowski bagatelizował sprawę i śmiał się, że go odmładzają.

W sumie ukazało się ponad 20 tomików ks. Twardowskiego, m.in. "Niebieskie okulary" (1980), "Który stwarzasz jagody" (1983), "Na osiołku" (1986), "Nie przyszedłem pana nawracać" (1986), "Sumienie ruszyło" (1989), "Niecodziennik" (1991), "Nie martw się" (1992).

Wystawę, którą honorowym patronatem objęli prezydent Warszawy Lech Kaczyński i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, można zwiedzać do 15 lipca.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)