PolskaKs. prof. Waldemar Chrostowski o dialogu z Żydami

Ks. prof. Waldemar Chrostowski o dialogu z Żydami

Pojęcie "dialogu" jest dziś nadużywane i zrobiło się w dużej mierze wyświechtane, ocenia ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista i laureat Nagrody Ratzingera, w wywiadzie dla "Naszego Dziennika", poświęconym m.in. dialogowi chrześcijan i Żydów.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski o dialogu z Żydami
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

05.07.2014 | aktual.: 05.07.2014 07:04

- W imię rzekomego dialogu niektórzy katolicy są gotowi wyzbywać się znaczącej części swej tożsamości - ocenia ks. prof. Chrostowski. - Odbywa się to zwłaszcza pod hasłami "otwarcia", zarówno w kontaktach z Żydami, jak i z ludźmi niewierzącymi. Kościół powinien być otwarty, lecz w tym sensie, by do niego wejść, a nie z niego na zawsze wychodzić, bądź go podmywać i dzielić, akcentuje duchowny - podkreśla.

W dialogu z Żydami należy szukać, zdaniem duchownego, właściwej symetrii. Szkodliwe są wszelkie skrajności "...katolików, którzy chcą się Żydom przypodobać, a także ze strony ich katolickich oponentów, którzy żywią wobec Żydów uprzedzenia i niechęć. Te dwa biegunowo odmienne stanowiska mają wiele wspólnego w wyhamowywaniu i osłabianiu tempa i postępów dialogu."

Ks. Chrostowski zwraca uwagę, że podjęcie decyzji przynależność do wspólnoty religijnej pociąga za sobą obowiązki. - Człowiek sam dokonuje wyboru swojej wiary, natomiast w sytuacji gdy go dokonał, ma obowiązek mężnie ją wyznawać.

- Wśród wyznawców judaizmu, zwłaszcza w Jerozolimie i Ziemi Świętej, wielokrotnie widziałem gorliwych mężczyzn i kobiety oraz mnóstwo entuzjazmu, który, gdyby przełożyć go na kategorie chrześcijańskie, zaowocowałby ogromną skutecznością ewangelizacyjną - uważa zwracając uwagę na wzorce, z których można czerpać przykład.

- Widziałem ludzi, którzy nie wstydzą się swojej wiary, są gotowi ją manifestować w każdych warunkach bardzo mocno ją przeżywają, przykładając do niej nie tylko kategorie rozumowe, ale również emocjonalne. Daje mi to zawsze wiele do myślenia i skłania, aby w chrześcijańskim życiu odzwierciedlać podobną stałość i siłę przekonania - konkluduje profesor.

Źródło: Nasz Dziennik, PAP, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)