PolskaKs. Niewęgłowski: zło nie może dominować w mediach

Ks. Niewęgłowski: zło nie może dominować w mediach

Zło bardzo dobrze się sprzedaje, ale nie może dominować w mediach, w dziennikach telewizyjnych i radiowych - powiedział w homilii skierowanej do dziennikarzy krajowy duszpasterz środowisk twórczych ks. prałat Wiesław Niewęgłowski.

Z okazji obchodzonej przez Kościół katolicki w najbliższy czwartek uroczystości św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy, w stołecznym kościele środowisk twórczych została odprawiona msza w intencji pracowników mediów.

W swej homilii ks. Niewęgłowski zaznaczył, że "życie wygląda inaczej, niż wyglądają media; życie rano nie zaczyna się od skandali i sensacji". Dodał, iż obecnie w przekazie medialnym "zwichnięta jest proporcja pomiędzy dobrem i złem".

Kiedy słyszy się programy telewizyjne, radiowe, czyta współczesną prasę, to z tego wygląda, że cały świat jest podły, zły, chory i nie do życia - mówił. Dodał, iż po takich informacjach "niektórzy ludzie mówią: nie mam siły żyć".

Tymczasem, jak podkreślił ks. Niewęgłowski w swojej homilii, zadaniem dziennikarza jest objaśnianie świata i pokazywanie "pełnego obrazu", czyli "tych, którzy są sługami społeczeństwa, sługami w rodzinie, wśród najbliższych".

Wykonujcie więc swój zawód w trosce i życzliwości do ludzi - mówił do dziennikarzy i przypominał, że zadaniem mediów jest służba dobru wspólnemu.

Ks. Niewęgłowski dodał, że w najbliższym czasie do zadań dziennikarzy w naszym kraju będzie także należało tłumaczenie istoty i sensu nauki Kościoła "w tak fundamentalnych sprawach, jak postęp w biologii, kwestia in vitro". To wszystko wymaga spokojnej medytacji, nie na zasadzie sensacji - podkreślił.

Innym z zadań dla mediów będzie, według ks. prałata, ukazanie, jak w dobie globalizacji wygląda "treść i kształt patriotyzmu".

Według źródeł kościelnych, to papież Pius XI w 1922 roku ogłosił św. Franciszka, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku, opiekunem i orędownikiem twórców środków społecznego przekazu.

Św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup Genewy w swojej misji apostolskiej posługiwał się prasą oraz drukował i rozpowszechniał ulotki, w których zwięźle wyjaśniał zasadnicze, atakowane wtedy prawdy wiary katolickiej. Ulotki te rozdawał oraz rozlepiał na murach i parkanach, by były dla wszystkich dostępne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)