PolskaKs. Jankowski będzie się bronić

Ks. Jankowski będzie się bronić

25.11.2004 15:55, aktual.: 25.11.2004 16:44

Prawdopodobnie w piątek do metropolity
gdańskiego arcybiskupa gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego trafi
wniosek ks. prałata Henryka Jankowskiego kwestionujący odwołanie
go z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku.

Decyzja o złożeniu tego wniosku ostatecznie zapadła. Podpis pod dokumentem został już złożony. Została również upoważniona osoba, która ma doręczyć wniosek metropolicie - powiedziała nieoficjalnie osoba związana z otoczeniem ks. Jankowskiego.

Zanim proboszcz, którego biskup odwoła z urzędu, złoży tzw. rekurs (odwołanie) od tej decyzji do watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, powinien w ciągu 10 dni wystąpić z wnioskiem do biskupa o wycofanie dekretu albo o jego poprawienie, jeśli dostrzega w nim uchybienia formalne.

Ks. Jankowski został odwołany z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku dekretem metropolity gdańskiego z dniem 17 listopada. Prałat od końca ubiegłego tygodnia przebywa w Klinice Gastroenterologii (chorób przewodu pokarmowego) Akademii Medycznej w Gdańsku.

Jak wyjaśnił kanonista ks. prof. Wojciech Góralski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w sytuacji, jeśli kapłan, który zamierza złożyć wniosek do biskupa, jest np. chory, wówczas z 10-dniowego terminu na złożenie wniosku odlicza się czas jego choroby.

Jeśli metropolita gdański jako autor dekretu otrzyma wniosek prałata, powinien w ciągu 30 dni ustosunkować się do niego. Arcybiskup na wniosek zainteresowanego może albo dekret poprawić, może wydać nowy o innej treści, może też zadośćuczynić w pełni prośbie petenta i w ogóle ten dekret uchylić. Może również odrzucić prośbę petenta.

Wtedy prałat uzyskuje prawo złożenia rekursu (odwołania) do watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa (kongregacja jest w języku świeckim odpowiednikiem ministerstwa). Kongregacja ta jest władna przyjąć taki rekurs, czyli odwołanie od decyzji biskupa czy też arcybiskupa.

Jeśli Kongregacja ds. Duchowieństwa podzieliłaby zdanie proboszcza składającego rekurs, to w ten sposób wraca on na swój dawny urząd.

W przypadku natomiast gdy kongregacja podzieli zdanie biskupa i uzna jego decyzję za właściwą i proceduralnie poprawną, wówczas - zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego - proboszczowi, który czuje się pokrzywdzony dekretem, przysługuje odwołanie się do kolejnej instancji - również Stolicy Apostolskiej, ale do innego urzędu, zwanego dykasterią, tj. do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także