Trwa ładowanie...
12-04-2008 18:30

Ks. Gancarczyk laureatem nagrody im. bpa Jana Chrapka "Ślad"

Ksiądz Marek Gancarczyk, redaktor naczelny
tygodnika katolickiego "Gość Niedzielny", został laureatem siódmej
edycji nagrody dziennikarskiej im. biskupa Jana Chrapka "Ślad".
"Ślad Diamentowy" przypadł w tym roku redakcji katolickiego
miesięcznika "Więź".

Ks. Gancarczyk laureatem nagrody im. bpa Jana Chrapka "Ślad"Źródło: Gość Niedzielny
d45cao2
d45cao2

Ks. Gancarczyk otrzymał nagrodę "za niezwykłą energię i wytrwałość w prowadzeniu tygodnika katolickiego 'Gość Niedzielny', który plasuje się w pierwszej trójce polskich tygodników opiniotwórczych". Nagrodę wręczył podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich przewodniczący kapituły nagrody senator Krzysztof Piesiewicz.

Ks. Gancarczyk powiedział, że "Ślad" jest dla niego dowodem, iż "praca wykonywana w 'Gościu Niedzielnym' jest zauważona, akceptowana i idzie w dobrym kierunku". Dla mnie to jest wielki zaszczyt - podkreślił.

W każdej sprawie, a także w mediach, a może w mediach szczególnie, można pójść w kierunku fałszywym i każda działalność zostawia jakiś ślad, tylko mogą być ślady, których lepiej, żeby nie było w ogóle - powiedział. Ta nominacja jest dla mnie takim świadectwem, że te ślady są dobre - dodał ks. Gancarczyk.

Po raz drugi przyznano także specjalne wyróżnienie - "Ślad Diamentowy". Jest to nagroda za dorobek publicystyczny i dziennikarski w skali całego życia.

d45cao2

Redaktor naczelny redakcji "Więzi" Zbigniew Nosowski podkreślił że "Ślad Diamentowy" traktuje jako podziękowanie dla wszystkich, którzy od początku tworzyli to pismo. Nosowski powiedział, że wraz z upływem czasu coraz mniej rozumie "wyroki boskie", które sprawiły, że bpa Chrapka nie ma już wśród nas, bo - jak podkreślił - "takich jak on bardzo dziś brakuje w Kościele".

Podczas uroczystej gali nie zabrakło wspomnień o zmarłym biskupie Chrapku. Gospodarz uroczystości metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz zastanawiał się, czy gdyby bp Chrapek stanął dziś między nami, nie postawiłby pytania o jakość współczesnych mediów.

Czy byłby z nich zadowolony, czy odniósłby do tej sprawy to powiedzenie, które stało się tytułem nagrody - to, co mówił o śladzie, który każdy z nas powinien pozostawić po sobie? - mówił abp Nycz.

Zastrzegł, że "Kościół dzisiaj nie może się obejść bez mediów publicznych ani prywatnych". Podkreślił, że nagroda 'Ślad' promuje ludzi, którzy czynią w mediach "coś wielkiego".

d45cao2

Obok ks. Gancarczyka w tym roku do nagrody nominowani byli: Dariusz Karłowicz - wydawca rocznika "Teologia Polityczna", prezes zarządu Fundacji Świętego Mikołaja, dyrektor zarządzający ds. marketingu w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Allianz, za "znakomitą publicystykę, wrażliwość społeczną i umiejętność wykorzystywania wiedzy marketingowej w budowaniu solidarności z najbardziej potrzebującymi"; oraz Józef Majewski - publicysta "Więzi" i "Tygodnika Powszechnego", za "wysoką kompetencję w przybliżaniu polskiemu czytelnikowi skomplikowanych współczesnych sporów teologicznych i udane łączenie pracy naukowej z twórczością publicystyczną".

Nagroda upamiętniająca tragicznie zmarłego bp. Jana Chrapka - głównego organizatora pielgrzymek Jana Pawła II do Polski - przyznawana jest od 2002 r. Jak podkreślają fundatorzy, "Ślad" to nagroda "dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów". Jej motto stanowią słowa abpa Chrapka: "Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!"

Główną ideą nagrody jest przybliżanie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. "Ślad" "honoruje profesjonalizm pracy, ale także postawę życiową, jakiej wzorem był bp. Chrapek - budowniczy mostów między ludźmi".

d45cao2

Symbolem nagrody jest statuetka autorstwa Gustawa Zemły, przedstawiająca dwie dłonie.

Laureatami nagrody w poprzednich latach byli m.in.: Ewa Czaczkowska z "Rzeczpospolitej", Stefan Wilkanowicz z Wydawnictwa Znak, Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego", Szymon Hołownia z "Newsweeka". Pierwszym laureatem "Śladu Diamentowego", który przyznawany jest co trzy lata, był b. premier Tadeusz Mazowiecki.

Sobotnia uroczystość w siedzibie arcybiskupów warszawskich zgromadziła wielu gości. Obecni byli m.in. nuncjusz papieski abp Józef Kowalczyk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ambasador Polski w Watykanie Hanna Suchocka oraz Sławomir Skrzypek - prezes NBP, fundatora nagrody.

d45cao2

Biskup Jan Chrapek zginął 18 października 2001 roku w wypadku samochodowym w Starych Sieklukach koło Białobrzegów Radomskich. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Koordynował od strony medialnej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

Ksiądz Marek Gancarczyk

Urodził się w roku 1966 w Paniówkach, na Górnym Śląsku. Tam również ukończył szkołę podstawową, do liceum chodził w Mikołowie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości przez rok studiował prawo. Następnie wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1992 roku.

Przez cztery lata pełnił funkcję wikariusza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach. Redagowana pod jego kierunkiem parafialna gazeta "Serce" znalazła się wśród trzech najlepszych w Polsce.

d45cao2

W roku 1996 ks. Marek Gancarczyk otrzymał nominację na redaktora naczelnego miesięcznika "Mały Gość Niedzielny". Pismo przeżywało wtedy bardzo trudne chwile, nakład bardzo spadał. Ks. M. Gancarczyk śmiałymi i nowatorskimi na rynku prasy dziecięcej pomysłami doprowadził do kilkukrotnego wzrostu nakładu miesięcznika, który wyniósł ponad 100 tys. egzemplarzy.

W listopadzie 2003 roku został redaktorem naczelnym "Gościa Niedzielnego". Podejmując zadanie kierowania tygodnikiem, zapowiedział kontynuowanie linii pisma ukształtowanej przez długoletniego szefa tygodnika, ks. Stanisława Tkocza.

Pod kierunkiem ks. Gancarczyka "Gość Niedzielny" dynamicznie się rozwija. W tym czasie tygodnik dwukrotnie został odnowiony pod względem edytorskim i graficznym. Nieustannie wzrasta sprzedaż tygodnika. Przy nakładzie około 180 tysięcy egzemplarzy i średniej tygodniowej sprzedaży na poziomie ponad 130 tysięcy egzemplarzy "Gość Niedzielny" znalazł się wśród czterech największych tygodników opinii, obok "Polityki", "Newsweeka" i "Wprost".

d45cao2

Ks. Gancarczyk jest laureatem nagrody "Totus" za rok 2004, dwukrotnie został nominowany do dziennikarskiej nagrody "Ślad" im. bp. Jana Chrapka za rok 2006 i 2008 za umiejętność godzenia tradycji i nowoczesności i za zbudowanie nowej formuły pisma, pierwszego w Polsce katolickiego magazynu, nie ustępującego innym tego typu wydawnictwom od strony edytorskiej, graficznej i redakcyjnej. W 2008 roku otrzymał nominację do nagrody im. Dariusza Fikusa.

d45cao2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45cao2
Więcej tematów