Trwa ładowanie...
d3t6ohp
29-09-2006 18:20

Krzyże w miejscach śmierci powstańców

Ponad trzysta krzyży stanęło w różnych miejscach stolicy dla upamiętnienia poległych uczestników Powstania Warszawskiego. Na ramionach każdego, przepasanego biało-czerwoną szarfą, krzyża zapisano imię, nazwisko, pseudonim oraz datę śmierci powstańca.

d3t6ohp
d3t6ohp

W uroczystym rozpoczęciu akcji pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich wzięli udział m.in. prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej płk Czesław Cywiński, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski i komendant warszawskiej Straży Miejskiej Bogdan Sakowicz.

Akcja ta stawia pytanie o pamięć o Warszawie, przypomina o duszy miasta i o pewnej opowieści, jaką niosą ze sobą także te krzyże - powiedział Ołdakowski.

Pierwsza grupa harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej i strażników miejskich ustawiła krzyże na ul. Kilińskiego na Starówce, gdzie 13 sierpnia 1944 r. w wyniku wybuchu czołgu- pułapki zginęło 120 cywilów i żołnierzy AK.

Jak poinformował harcmistrz Robert Kowalski, wyboru miejsc ustawienia krzyży dokonali historycy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

d3t6ohp

Mamy nadzieję, że tego typu akcje zaczną w warszawiakach budować świadomość tego, jak wiele jest miejsc wokół nas, w których ginęli ludzie w Powstaniu Warszawskim - powiedział.

We wtorek - w rocznicę zakończenia walk - krzyże zostaną przeniesione na Kopiec Powstania Warszawskiego. Wtedy też zostanie zgaszony ogień, który płonął na Kopcu przez 63 dni, upamiętniając czas trwania Powstania Warszawskiego.

W ubiegłym roku akcja odbyła się po raz pierwszy. Wówczas 30 strażników i 30 harcerzy ustawiło półtora tys. krzyży w ponad 500 miejscach na Mokotowie, Woli, Śródmieściu i Czerniakowie, m.in. przed Arsenałem na ulicy Długiej, przy Kościele św. Jacka, Pałacu Radziwiłłów.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17, (tzw. Godzinie "W" - "Wystąpienie"). Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Miało trwać 2-3 dni, zakończyło się po 63. W zaciętych walkach poległo 18 tys. powstańców, i około 180 tys. cywilów. W latach 1946-1950 z gruzów stolicy usypano Kopiec Powstania Warszawskiego. W 1994 r. - w 50. rocznicę wybuchu Powstania - z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrowy znak Polski Walczącej.

d3t6ohp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t6ohp
Więcej tematów