Krzysztof Penderecki będzie honorowym obywatelem Krakowa
W uznaniu szczególnych zasług Krzysztofa Pendereckiego dla Krakowa radni przyznali kompozytorowi i dyrygentowi honorowe obywatelstwo miasta. Tytuł zostanie wręczony po wakacjach.
Krzysztof Penderecki w listopadzie skończy 80. lat.
"Od początku swojej wyjątkowej drogi twórczej Krzysztof Penderecki związany był z Krakowem i cały czas jest tutaj obecny. Jak sam wspomina, w latach 60. Kraków był dla niego specyficzną oazą kultury. Do dziś współpracuje z krakowską Akademią Muzyczną" - napisano w uzasadnieniu podjętej w środę uchwały.
Jak podkreślił przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Krzysztof Penderecki jest osobą znaną i poważaną w świecie nie tylko muzycznym. - Jest jednym z symboli krakowskiej kultury - mówił Kośmider.
W uchwale przypomniano, że dzięki wsparciu Krzysztofa Pendereckiego powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa - Sinfonietta Cracovia, a po przyznaniu Krakowowi tytułu "Europejskiej Stolicy Kultury" w ramach Festiwalu Kraków 2000, na zaproszenie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, przyjechali do Krakowa najwybitniejsi muzycy z całego świata.
"Twórczość Pendereckiego to zjawisko w historii muzyki, nie tylko polskiej, wyjątkowe" - powiedział Kośmider.
Uchwała w sprawie nadania kompozytorowi honorowego obywatelstwa Krakowa została przyjęta jednomyślnie.
Krzysztof Penderecki, urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Z Krakowem związał się, gdy zaczął uczyć się kompozycji pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Dalsze studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza.
W 1958 r. objął asystenturę w Katedrze Kompozycji na swojej macierzystej uczelni, a w roku 1972 został mianowany jej rektorem. Tę funkcję pełnił do 1987 roku. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.
Jak sam twierdzi, komponować zaczął jako sześcioletni chłopiec. Karierę dyrygencką rozpoczął w latach 70.
W 1959 r. na II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów Polskich zdobył pierwszą i dwie równorzędne drugie nagrody za "Strofy", "Psalmy Dawida" i "Emanacje". W tym samym roku po raz pierwszy wystąpił na festiwalu międzynarodowym - Warszawskiej Jesieni.
Za kompozycję "Ofiarom Hiroszimy - Tren" otrzymał w 1961 r. wyróżnienie UNESCO. Światowa kariera Krzysztofa Pendereckiego zaczęła się od "Pasji według św. Łukasza", napisanej dla uczczenia 700-lecia katedry w Muenster. Pierwsze wykonanie tego utworu odbyło się w marcu 1966 r.
Wśród kompozycji Pendereckiego, które zyskały największe uznanie, są m.in. opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska" i "Ubu Król", "Te Deum", dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II, "Polskie Requiem", napisane dla uczczenia 40. rocznicy zakończenia II wojny światowej, monumentalne "Siedem bram Jerozolimy", skomponowane z okazji 3000-lecia Jerozolimy oraz "Credo".
W marcu 2012 r. premierę miała płyta z utworami Krzysztofa Pendereckiego i gitarzysty Radiohead, Jonny'ego Greenwooda. Znalazły się na niej awangardowe kompozycje Pendereckiego z lat 60. XX w. oraz wariacje Greenwooda na ich temat. Muzycy razem koncertowali m.in. we Wrocławiu, Gdyni i Londynie.
W 2000 r. Krzysztof Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie m.in. w Leuven, Bordeaux, Madrycie, Pittsburghu oraz Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest honorowym obywatelem Dębicy i posiadaczem srebrnego Medalu Cracoviae Merenti, przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa. W 2005 r. Krzysztof Penderecki został uhonorowany Orderem Orła Białego.
Jego życiową pasją jest tworzenie i pielęgnowanie parku w Lusławicach, gdzie zasadził kilka tysięcy gatunków drzew. W maju br. w Lusławicach zainaugurowało działalność stworzone z inicjatywy Krzysztofa Pendereckiego Europejskie Centrum Muzyki, w którym utalentowani młodzi muzycy będą się kształcić pod okiem mistrzów
Honorowe obywatelstwo Krakowa jest przyznawane od 1850 r. Od 1989 r. otrzymało je 36 osób m.in.: Sławomir Mrożek, Lech Wałęsa, Margaret Thatcher, Czesław Miłosz, Ronald Reagan, Siergiej Kowaliow, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Ryszard Kaczorowski, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański, kard. Stanisław Dziwisz i Władysław Bartoszewski.