PolskaKrzysztof Luft: to czarny dzień w historii polskich mediów

Krzysztof Luft: to czarny dzień w historii polskich mediów

To czarny dzień w historii polskich mediów ostatniego 25-lecia. Coś niesłychanego! Słyszeliśmy zapowiedzi konieczności odpolitycznia i dekomercjalizacji mediów publicznych, a zamiast tego dostaliśmy artykuły ograniczające się do przejęcia władz spółki i przekazania ich pod kontrolę polityczną - tak Krzysztof Luft, członek KRRiT komentował w "INFOrozmowie" w TVP Info przyjęcie przez Sejm noweli ustawy medialnej.

30.12.2015 | aktual.: 30.12.2015 21:08

O zagrożeniach, jakie może nieść forsowana przez PiS ustawa, ostrzegają także szef KRRiT Jan Dworak, redaktor naczelny Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniej Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. "Za" głosowało 232 posłów,152 "przeciw", a 34 wstrzymało się od głosu. Nowelizacją zajmie się teraz Senat.

Nowelizacja zakłada między innymi, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie już miała wpływu na powoływanie członków rad nadzorczych i zarządów publicznych nadawców. Znika zapis, że zmiana statutu spółek medialnych wymaga zgody KRRiT.

Rolę KRRiT przejmie minister skarbu. To on powoła i odwoła członków zarządów i rad nadzorczych. Tym samym ustawa likwiduje możliwość przeprowadzania konkursów na te stanowiska, znika też zapis o kadencyjności zarządów i rad nadzorczych. Projekt nie ma vacatio legis - ustawa wejdzie w życie w dniu opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1513)