PolskaKryzys w Kościele? Kard. Nycz wzywa do modlitwy

Kryzys w Kościele? Kard. Nycz wzywa do modlitwy

Podczas mszy świętej, odprawionej w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii skierowanej do osób życia konsekrowanego wezwał do modlitwy o liczne powołania kapłańskie oraz zakonne. W ciągu ostatnich sześciu lat zanotowano niewielką tendencję spadkową liczebności zgromadzeń męskich i wyraźny kryzys pod tym względem w zgromadzeniach żeńskich.

Kryzys w Kościele? Kard. Nycz wzywa do modlitwy
Źródło zdjęć: © AFP

2 lutego - w uroczystość Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej) - Kościół obchodzi 14. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku.

Kardynał Nycz w homilii skierowanej do osób życia konsekrowanego nawiązał do święta Ofiarowania Pańskiego i związanej z nim symboliki światła. Mówił, że w wielu krajach ludzie "za przyjęcie Światła Jezusa oddają życie".

Osoby życia konsekrowanego - podkreślił kardynał Nycz - mają być przykładem poświęcenia i bliskości bycia z Chrystusem. Powinien przyświecać im wzór Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II, którego beatyfikacja odbędzie się 1 maja i św. Maksymiliana Kolbego, który poświęcił swe życie, by mógł żyć inny człowiek i jego rodzina.

Nawiązując do sceny ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej, kardynał podkreślił, że w postawie Maryi i Józefa "uwidoczniła się postawa gotowości oddania Jezusa dla większych spraw, poświęcenie go dla zbawienia wszystkich ludzi". - Czy dzisiaj rodzice są zdolni, by poświęcić swoje córki i swoich synów na służbę Bogu i innym ludziom, zwłaszcza chorym, cierpiącym? - pytał hierarcha.

Zaznaczył, że do łaski powołania jest potrzebna modlitwa, ale także właściwa postawa rodziców, kiedy ich dziecko wybiera drogę powołania do życia kapłańskiego czy zakonnego, nie stwarzająca na tej drodze trudności w rodzaju: "Zmarnujesz sobie życie", czy "zamykasz sobie drogę do kariery".

Kard. Nycz dokonał poświęcenia świec gromnicznych, które są symbolem światła Chrystusa. Osoby życia konsekrowanego odnowiły swe śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

W tym roku, po raz siódmy w Dniu Życia Konsekrowanego, po mszach św. odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz klasztorów klauzurowych. W Polsce są 83 klasztory kontemplacyjne, w których żyje niemal 1400 mniszek. Co trzecia zakonnica klauzurowa należy do zakonu karmelitanek bosych.

Według najnowszych danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, na terenie Polski w 239 instytutach i zgromadzeniach zakonnych żyje ok. 40 tys. osób konsekrowanych. Ponadto około tysiąca osób jest członkami 35 instytutów świeckich - "najmłodszej" formy życia konsekrowanego.

Analizy, przeprowadzone w poszczególnych instytutach w ciągu ostatnich sześciu lat, wykazały niewielką tendencję spadkową liczebności zgromadzeń męskich i wyraźny kryzys pod tym względem w zgromadzeniach żeńskich.

Według najnowszych statystyk, opracowanych przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań, o ile w roku 2000 nowicjat rozpoczęło 550 kobiet, to obecnie jest ich o ponad połowę mniej - bo 209. - Spadek jest wyraźny, jeśli porównuje się dane między rokiem 2000 a 2010, natomiast jeśli odnosi się do statystyk z roku poprzedniego, to jest on stosunkowo niewielki - zauważa przewodniczący Rady bp Wiesław Lechowicz.

Liczebność wspólnot męskich, jak np. dominikanie, franciszkanie czy karmelici bosi, utrzymuje się w ostatnich latach na podobnym poziomie. Natomiast wyraźny spadek uwidacznia się w instytutach żeńskich, np. liczba elżbietanek z 1345 spadła do 1251, a szarytek z 1202 do 1061. Tendencja ta omija żeńskie zakony kontemplacyjne, np. liczba karmelitanek bosych wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat z 406 do 464.

Obecnie na terenie Polski znajduje się 149 żeńskich instytutów życia konsekrowanego, z czego 16 to zakony klauzurowe - w 83 klasztorach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (90)