PolskaKryzys w koalicji. Rada Krajowa PO zbiera się na posiedzenie ws. sytuacji politycznej

Kryzys w koalicji. Rada Krajowa PO zbiera się na posiedzenie ws. sytuacji politycznej

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy trwa. W tej sprawie odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, która ma wypracować stanowisko wobec bieżącej sytuacji politycznej. Do spotkania ma dojść w sobotę.

Kryzys w koalicji. Kandydat na szefa KP Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk opuszcza obrady zarządu PO
Kryzys w koalicji. Kandydat na szefa KP Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk opuszcza obrady zarządu PO
Źródło zdjęć: © PAP | PAP, Leszek Szymański
Piotr Białczyk

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej obradowali w poniedziałkowy wieczór nt. obecnej sytuacji politycznej. - Zarząd omówił różne scenariusze, związane z zaistniałą sytuacją polityczną i konieczne działania, jakie musi w tej sytuacji podjąć Platforma - przekazał PAP po naradzie Sławomir Neumann. W wieczornych rozmowach wzięli udział: Borys Budka, Rafał Trzaskowski, Tomasz Siemoniak, Rafał Grupiński.

Teraz wspólne stanowisko wobec kryzysu rządowego ma wypracować Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, a spotkanie zaplanowano wstępnie na sobotę. Dzień wcześniej ma także dojść do wyboru nowego przewodniczącego klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy, że jest to pokłosie sejmowych głosowań ws. podwyżek dla parlamentarzystów.

Po krytyce jaka spadła na lidera PO Borysa Budkę podjęto decyzję o rozdzieleniu funkcji szefa partii oraz przewodniczącego KP KO. W stawce do objęcia schedy po śląskim polityku są: Cezary Tomczyk, Sławomir Neumann, Arkadiusz Myrcha, Urszula Augustyn, Rafał Grupiński i Małgorzata Kidawa-Błońska.

Według doniesień PAP kwestia piątkowych wyborów w PO poróżniła polityków podczas narady zarządu. Politycy mieli żywo dyskutować o tym, czy wobec kryzysu w Zjednoczonej Prawicy warto organizować wybory na nowego szefa klubu KO.

Kryzys w koalicji rządzącej wybuchł podczas ostatniego posiedzenia Sejmu. Przez opór koalicjantów PiS z agendy obrad po raz kolejny spadła nowelizacja ustawy znosząca odpowiedzialność urzędników podczas wydawania decyzji w trakcie pandemii (potocznie nazywana "bezkarność plus").

Z kolei drugi projekt zmieniał ustawę o ochronie zwierząt. Projekt wprowadzi m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz trzymania psów na krótkim łańcuchu. "Przeciwko" głosowała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, a Porozumienie Jarosława Gowina w przeważającej większości "wstrzymało się".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)