PolskaKrystyna Pawłowicz do posła PO: cicho, teraz ja mówię. Pan nie umie czytać! Kłótnia na posiedzeniu komisji sprawiedliwości

Krystyna Pawłowicz do posła PO: cicho, teraz ja mówię. Pan nie umie czytać! Kłótnia na posiedzeniu komisji sprawiedliwości

Na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka doszło do kłótni nt. projektu połączenia stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Do ostrej wymiany zdań doszło między posłem PO Arkadiuszem Myrchą a Krystyna Pawłowicz z PiS, która zarzucała posłowi, że nie umie czytać.

23.01.2016 | aktual.: 23.01.2016 09:38

- Do Rady Ministrów należą sprawy polityki państwa, zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa oraz porządek publiczny - cytowała konstytucję Krystyna Pawłowicz z PiS.

Poseł PO Arkadiusz Myrcha wskazał, że w projekcie ustawy nie ma zapisu o takich zadaniach prokuratury. - Powoływanie się tutaj na ten przepis konstytucji jest mydleniem oczu i wprowadzaniem w błąd i proszę tego nie robić - powiedział. - Artykuł 146 formułuje zadania Rady MInistrów, nie prokuratury. A Rada Ministrów - teraz ja mówię, cicho - ma instrument w postaci prokuratury, która pomaga zapewnić porządek i bezpieczeństwo publiczne. Pan nie umie czytać! - powiedziała wzburzona Pawłowicz.

Jednak, jak wyjaśnił prokurator generalny Andrzej Seremet, prokuratura nie zajmuje się zapewnianiem bezpieczeństwa i porządku publicznego, gdyż "od tego są policja i inne organy".

W piątek komisja sprawiedliwości zarekomendowała reformę PiS ws. prokuratury oraz połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Drugie czytanie projektów ma odbyć się w Sejmie w przyszłym tygodniu - według wstępnych planów w środę.

Po zmianach Prokurator Generalny ma uzyskać prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów przejściowych stanowi, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (790)