Kryptonim "Majowy Weekend" - 10 tysięcy policjantów z radarami i alkomatami
Jak co roku trwa policyjna akcja pod kryptonimem "Majowy Weekend". Nad bezpieczeństwem na drogach czuwa ponad 10 tysięcy policjantów, którzy sprawdzają, czy kierowcy nie naruszają przepisów ruchu drogowego. Dokładnie badają też trzeźwość tych, którzy siadają "za kółkiem".
01.05.2008 | aktual.: 01.05.2008 20:22
Funkcjonariusze zapowiadają, że będą zwracać szczególną uwagę na te wykroczenia, które powodują największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci będą więc sprawdzać przede wszystkim, czy kierowcy nie jadą z nadmierną prędkością. W minionym roku z tego powodu doszło do 11978 wypadków, w których zginęło 1749 osób, a 17933 zostało rannych.
Kontrole będą prowadzone nie tylko w sposób tradycyjny, przy użyciu ręcznych mierników prędkości, czyli tzw. "suszarek", ale również przenośnych i stacjonarnych fotoradarów. Na drogach, na których występuje największe natężenie ruchu, kierowcy mogą się spodziewać kontroli "kaskadowych" czyli kilku punktów kontrolnych w niewielkiej odległości od siebie.
Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-20 km/h grozi mandat w wysokości od 50 do 100 zł i 2 punkty karne. Przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej skutkuje mandatem od 400 do 500 zł i 10 punktów. Warto pamiętać, że na zdjęciu zrobionym przy pomocy fotoradaru widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, ma zapięte pasy i czy pojazd, którym kieruje, ma włączone światła.
We wszystkie dni długiego weekendu bardzo intensywnie będą użytkowane videorejestratory zainstalowane w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach, wspierane przez policyjne śmigłowce. Sprawdzana będzie także trzeźwość kierujących oraz to, czy nie zażywali narkotyków. Policjanci będą również kontrolować, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa i czy najmłodsi są przewożeni zgodnie z przepisami.
Policja przypomina też, by wyjeżdżając z domu odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Najlepszy - jak mówią - okazuje się życzliwy sąsiad, który stworzy pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając światło wieczorem i zabierając reklamy z wycieraczki.
Warto też dokładnie zamknąć drzwi i okna, pamiętając o oknach dachowych i piwnicznych, drzwiach garażowych oraz do innych pomieszczeń gospodarczych. Nie chwalmy się wszem i wobec dłuższym wyjazdem, a wartościowe przedmioty i gotówkę oddajmy w depozyt.