PolskaKrypta na Jasnej Górze otwarta dla zwiedzających.

Krypta na Jasnej Górze otwarta dla zwiedzających.

W dniu Wszystkich Świętych na Jasnej
Górze udostępniona została do zwiedzania krypta - miejsce
wiecznego spoczynku paulinów - poinformował ojciec Stanisław
Tomoń, rzecznik prasowy jasnogórskiego klasztoru.

Podziemny grobowiec paulińskich zakonników usytuowany jest pod kaplicą Matki Bożej. W dniu Wszystkich Świętych krypta jest tradycyjnie otwierana dla zwiedzających i modlących się osób. Można ją oglądać przez osiem kolejnych dni - powiedział ojciec Tomoń.

Schodzący do krypty wierni zwykle odmawiają modlitwy w intencji pochowanych tam mnichów i zapalają świece.

W krypcie znajdują się wykute w skale nisze a w nich 36 grobów,w których pochowani są mnisi z Jasnej Góry. Są tam też urny zprochami zakonników. W podziemiach spoczywają m.in. o. Pius Przeździecki - generał zakonu paulinów w okresie II wojny światowej oraz o. Piotr Markiewicz przeor Jasnej Góry z czasów I wojny światowej, późniejszy wieloletni generał zakonu.

Od lat 60. ubiegłego stulecia zmarli ojcowie i bracia paulini chowani są na miejskim cmentarzu św. Rocha w Częstochowie, w dwóch grobowcach paulińskich.

Przez cały rok wierni docierający na Jasną Górę składają hołd ojcowi Augustynowi Kordeckiemu. Urna z prochami słynnego przeora broniącego klasztoru w czasach szwedzkiego potopu jest stale wystawiona na widok publiczny w niszy, w kaplicy Cudownego Obrazu.

Ojciec Augustyn Kordecki zmarł w 1673 r. Jego doczesne szczątki paulini początkowo złożyli w podziemiach Kaplicy Cudownego Obrazu, w najbardziej zaszczytnym miejscu - pod ołtarzem Matki Bożej. W 1973 r. - z okazji uczczenia 300. rocznicy śmierci o. Kordeckiego wystawiono odnalezioną urnę z jego prochami. Na tablicy z czarnego granitu zdobiącej niszę wyryte zostały słowa Adama Mickiewicza: "Polska nie ma geniusza czynnego o takiej potędze, jak bierny geniusz owego mnicha..."

Na Jasnej Górze znajdują się też liczne groby i tablice epitafijne upamiętniające wybitnych dostojników. Sława klasztoru jasnogórskiego była powodem, dla którego wielu wybitnych dostojników świeckich i kościelnych pragnęło spocząć na wieki na tym świętym miejscu. Liczni dobrodzieje klasztoru zabiegali o zgodę na budowę własnych krypt grobowych na Jasnej Górze, w kościele, a przede wszystkim w kaplicy Cudownego Obrazu - dodaje ojciec Tomoń.

Na Jasnej Górze znajdują się nawet rodzinne mauzolea. Przylegająca do bazyliki kaplica św. Pawła I Pustelnika to mauzoleum grobowe rodziny Denhoffów z XVII i XVIII wieku. Kasper Denhoff, wojewoda sieradzki, senator Rzeczpospolitej, wpływowy mąż stanu i znany mecenas sztuki pod koniec życia ufundował dla Jasnej Góry kaplicę ku czci Patrona Zakonu św. Pawła, a jednocześnie rodowe mauzoleum.

W krypcie pod kaplicą znajduje się około 20 trumien z prochami członków rodziny Denhoffów. Są to trumny drewniane, częściowo obite skórą, nabijane ozdobnymi ćwiekami, z napisami wśród nich trzy obite wzorzystym jedwabiem oraz trumienka dziecięca pokryta różowym atłasem broszowanym srebrem. Ponadto w krypcie jest kilka biało malowanych trumien paulińskich z w. XVIII-XIX.

Przy bazylice jasnogórskiej znajduje się także niezwykła kaplica Świętych Relikwii. W szklanych gablotach pokrywających powierzchnie wszystkich ścian znajdują się relikwiarze świętych i błogosławionych, m.in. św. Honorata, Kandyda, Filipa Nereusza, Donata, Euzebiusza i Walentego, patrona zakochanych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)