Trwa ładowanie...

"Krym to Ukraina", "Krym to Rosja" - pikieta przed parlamentem na Krymie

Kilka tysięcy krymskich Tatarów oraz przedstawicieli innych narodowości domaga się jedności z Ukrainą przed parlamentem Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, występując przeciwko przejawom separatyzmu na półwyspie.
Share
Przepychanki przed budynkiem parlamentu na Krymie
Przepychanki przed budynkiem parlamentu na KrymieŹródło: PAP/EPA, Fot: Artur Shvarts
ds5dhkl

Przed gmachem parlamentu Autonomii zebrała się równie liczna manifestacja zwolenników przyłączenia Krymu do Rosji. Obie grupy rozdzielone są przez kordony milicji - relacjonuje w środę gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

Tatarzy i zwolennicy tzw. Euromajdanu - protestów antyrządowych, które trwały na Ukrainie od listopada - domagają się odwołania posiedzenia krymskiego parlamentu w obawie, że zostaną na nim podjęte decyzje wymierzone w integralność terytorialną Ukrainy.

ds5dhkl

Parlament Autonomii zdominowany jest przez rządzącą jeszcze kilka dni temu na Ukrainie Partię Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

- Uprzedziliśmy ich (deputowanych), by nie przeprowadzali posiedzenia, by nie zaostrzali sytuacji na Krymie. Rozumiemy, że prowadzą oni działania, których celem jest oderwanie Krymu od Ukrainy - oświadczył przewodniczący Medżlisu (parlamentu) krymskich Tatarów, Refat Czubarow.

Nowe władze Ukrainy uważają, że sytuację na Krymie zaostrza Rosja, która podgrzewa nastroje separatystyczne wśród mieszkającej tu ludności rosyjskiej. Po odsunięciu od władzy Janukowycza Rosjanie zaczęli mówić o wydawaniu rosyjskojęzycznym obywatelom Ukrainy rosyjskich paszportów w przyspieszonym trybie.

Według rosyjskich danych około 60 proc. z 2 mln mieszkańców Krymu to Rosjanie, około 25 proc. - Ukraińcy i około 12 proc. - krymscy Tatarzy. Ci ostatni występują przeciwko separatystycznym tendencjom, zachowując lojalność wobec władz w Kijowie.

Na Krymie na mocy umowy między rządami Rosji i Ukrainy stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska. Jej główną bazą jest Sewastopol.

Live feed from http://t.co/M0UR2MMG5Z #ukraineprotests at Crimea Rada |PR News #euromaidan pic.twitter.com/4lWkm8RbXW

— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) luty 26, 2014

ds5dhkl

Podziel się opinią

Share
ds5dhkl
ds5dhkl
Więcej tematów