Trwa ładowanie...
d3myra5
21-12-2003 06:15

Krwawy konflikt o sudańską ropę bliski zakończenia

Rząd Sudanu i rebelianci z ugrupowania SPLA z południa kraju porozumieli się po długotrwałych rokowaniach co do podziału zysków z wydobycia ropy naftowej.

d3myra5
d3myra5

Otwiera to drogę do całościowego porozumienia między rządem i SPLA, które może być podpisane już w niedzielę bądź w poniedziałek w stolicy Kenii Nairobii, gdzie toczyły się ostatnie negocjacje.

Obie strony znajdują się pod presją żądań Waszyngtonu, domagającego się pomyślnego zakończenia rozmów do końca tego roku. Główni negocjatorzy obiecali sekretarzowi stanu USA Colinowi Powellowi wypracowanie kompromisu przed końcem grudnia.

Porozumienie położyłoby kres trwającemu od 20 lat, krwawemu konfliktowi, który pochłonął już około dwa miliony ofiar, głównie spośród czarnoskórej ludności cywilnej południa Sudanu.

Trwające od początku 2002 roku rozmowy między rządem sudańskim a Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu (SPLA) rozbijały się przez wiele miesięcy o wielkość udziału SPLA w dochodach ze złóż ropy, znajdujących się głównie na południowym zachodzie kraju.

Rząd godził się na oddanie 17% dochodów, natomiast SPLA upierała się przy 60%. Wg przecieków, najnowsza ugoda przewiduje spotkanie między tymi biegunami, ale na razie nie wiadomo na jakiej wysokości.

d3myra5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3myra5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj