Kruk: zmiana koncesji TV Puls była zgodna z prawem
Była przewodnicząca KRRiT Elżbieta Kruk
zapewnia, że decyzja o zmianie koncesji TV Puls z
wyspecjalizowanej na uniwersalną odbyła się na podstawie Kodeksu
postępowania administracyjnego i była zgodna z prawem.
Rozumiem TVN, który pilnuje swojego biznesu, ale nic tu nie odbyło się poza prawem - powiedziała Kruk, komentując decyzję Grupy TVN, która zwróciła się do Prokuratora Generalnego o unieważnienie decyzji przyznającej TV Puls koncesję uniwersalną. Według TVN zmiana koncesji odbyła się z naruszeniem prawa, ponieważ nie zastosowano trybu koncesyjnego przewidzianego w ustawie o radiofonii i telewizji.
"W szczególności, nie opublikowano ogłoszenia o możliwości ubiegania się o nową koncesję na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym" - napisała TVN w swoim komunikacie.
Decyzję o zmianie koncesji TV Puls podjęliśmy na podstawie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego. Na tej samej podstawie przeprowadziliśmy dziesiątki różnych zmian koncesji, w różnym zakresie - powiedziała Kruk.
Art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego dopuszcza zmianę lub uchylenie decyzji administracyjnej "(...) jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony (...)".
Na podstawie tego samego artykułu przedłużyliśmy m.in. koncesję TV4, zmieniliśmy też np. nazwę kilku programów ITI jak "Sport" na "nSport" czy "Biznes TVN" na "TVN CNBC Biznes" - powiedziała Kruk.
Ja rozumiem, że TVN pilnuje swojego biznesu, bo zbliżają się rozstrzygnięcia na nowe częstotliwości naziemne, ale myślę, że TVN nie ma podstaw, by nie mieć zaufania do Krajowej Rady. Przez ostatni rok i osiem miesięcy podjęliśmy wiele decyzji dotyczących bezpośrednio lub pośrednio TVN-u i nigdy te decyzje nie były podważane - dodała b. przewodnicząca KRRiT.
TVN wnosząc o unieważnienie uniwersalnej koncesji dla Pulsu, kwestionuje jednocześnie możliwość ubiegania się przez TV Puls o przydział nadajników telewizji naziemnej we Wrocławiu, Nowym Sączu, Lesznie, Szczecinie i Katowicach-Bytkowie.
Jak podkreśla TVN, "zgodnie z ogłoszeniami KRRiT, w powyższych postępowaniach mogą brać udział jedynie nadawcy posiadający koncesje na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym". "Dlatego Telewizja Puls, nie posiadając ważnej koncesji na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym, powinna zostać wykluczona z postępowań koncesyjnych w sprawie przydziału nowych nadajników" - uważa TVN.
Grupa zwróciła się również do Prokuratora Generalnego o udział w postępowaniach koncesyjnych w sprawie przyznania nadajników, w celu "zapewnienia zgodności tych postępowań z prawem".
Decyzję o zmianie koncesji TV Puls z wyspecjalizowanej na uniwersalną KRRiT ogłosiła w styczniu. Po zmianie koncesji treści społeczno-religijne w Pulsie nie muszą już zajmować 70% czasu antenowego. Ówczesny prezes zarządu TV Puls o. Zdzisław Dzido zapewniał, że treści religijne będą teraz stanowić nie mniej niż 1 godzinę w dobowym czasie emisji programu. (awi)