KRRiT zamierza ostro karać telewizje
E. Kruk (szefowa KRRiT): będziemy stosować zdecydowanie i konsekwentnie, w sposób szerszy niż miało to miejsce dotychczas, sankcje przewidziane ustawą o radiofonii i telewizji.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oświadczyła, że nie będzie tolerować przypadków naruszania przez nadawców przepisów chroniących dzieci i młodzież. KRRiT ostrzega, że we wszystkich takich przypadkach będzie stosować "zdecydowanie i konsekwentnie, w sposób szerszy, niż miało to miejsce dotychczas, sankcje, przewidziane ustawą o radiofonii i telewizji".
Stanowisko KRRiT zostało opublikowane 12 września.
- Realizując swe ustawowe zadania KRRiT przeprowadziła w marcu 2006r. tygodniowy całodobowy monitoring 4 programów telewizyjnych w celu kontroli wykonywania tych obowiązków przez nadawców. Był on powtórzeniem kontroli przeprowadzonej w 2005 roku, której wyniki były niepokojące. Podobnie jak poprzednio, monitoring w 2006 r. objął programy największych polskich nadawców telewizji naziemnej: dwóch nadawców publicznych (TVP 1 i TVP 2) oraz dwóch nadawców koncesjonowanych (POLSAT i TVN). Wyniki monitoringu wykazały powtórnie liczne przypadki naruszania obowiązujących przepisów ustawy o radiofonii i telewizji oraz rozporządzenia KRRiT - napisała w raporcie Elżbieta Kruk, Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
KRRiT stwierdziła, że po upływie 7 miesięcy od momentu wejścia w życie rozporządzenia KRRiT nowy system kwalifikowania i oznaczania audycji i innych przekazów został przez największych polskich nadawców telewizyjnych wprowadzony głównie od strony formalnej, natomiast sposób dokonywania merytorycznej kwalifikacji audycji do odpowiednich kategorii wiekowych budzi poważne zastrzeżenia.
W wielu przypadkach stwierdzono stosowanie praktyki zaniżania kategorii wiekowych, pozwalające przesuwać na godziny wcześniejsze emisje audycji, które prawidłowo zakwalifikowane powinny być nadawane, bądź to po godzinie 20.00 (z kwalifikacją ”od lat 16”), bądź to po godz. 23.00 (z kwalifikacją „od lat 18”).
Według KRRiT "nasuwa to podejrzenie o świadomą manipulację systemem klasyfikacyjnym, dokonywaną kosztem zdrowia psychicznego i moralnego małoletnich widzów".
"Zaniepokojenie KRRiT budzi zwłaszcza błędne i zagrażające dzieciom kwalifikowanie przez nadawców do kategorii +od lat 12+ wielu audycji - w tym rozmaitych sensacyjnych paradokumentów - zawierających jednostronny obraz świata pełnego kłamstw, przemocy, występków i zbrodni, których odbiór wymaga większej dojrzałości psychicznej i intelektualnej, niż dysponują przeciętnie dzieci w tym wieku, i które poprzez to stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i moralnego małoletnich widzów" - podkreśla raport KRRiT.
Jak dodaje Elżbieta Kruk 'innego rodzaju częstym błędem jest fakt nadawania przez nadawców audycjom cyklicznym (szczególnie serialom oraz niektórym audycjom typu talk show), stałej kwalifikacji wiekowej bez względu na zawartość danego odcinka cyklu, podczas gdy poszczególne odcinki często zasadniczo różnią się treściowo i wymagają każdorazowo odrębnej kwalifikacji'.
Monitoring wykazał też przypadki błędnej, tj. zaniżonej kwalifikacji niektórych filmów fabularnych.
- Stwierdzono również manipulację zwiastunami audycji. Polegała ona na promowaniu audycji zwiastunami w ogóle nie oznakowanymi lub oznakowanymi niższą kategorią wiekową niż kwalifikacja nadana samej audycji - zauważa KRRiT.
- W związku z powyższym KRRiT oświadcza, iż nie będzie tolerować przypadków naruszania przez nadawców obowiązujących przepisów chroniących dzieci i młodzież.KRRiT ostrzega, że we wszystkich takich przypadkach będzie stosować, zdecydowanie i konsekwentnie, w sposób szerszy, niż miało to miejsce dotychczas, sankcje przewidziane ustawą o radiofonii i telewizji (art. 53, ust. 1) - poinformowała Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Elżbieta Kruk.
Za naruszenie przepisów chroniących dzieci i młodzież przewodniczący KRRiT może m.in. nałożyć na nadawcę karę pieniężną w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za używanie częstotliwości.