KRRiT wzywa krakowską Eskę do zaprzestania nadawania
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała
Radio Eska w Krakowie do zaprzestania nadawania
programu i nakazała wyłączenie nadajnika. Rada chce też, by
Fundacja Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej przestała nadawać na tej
samej częstotliwości 97,7 MHz - poinformowała dyrektor
gabinetu przewodniczącej Rady, Anna Szydłowska.
Sprawa ma związek z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 grudnia, unieważniającym decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji krakowskiego radia Blue FM, którą przez 7 lat dysponowała Fundacja Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej. W 2002 r. radio nie otrzymało ponownie koncesji. KRRiT zdecydowała, że na częstotliwości 97,7 MHz nadawać będzie krakowska Eska. Fundacja wniosła sprawę do NSA.
Sąd 4 grudnia unieważnił decyzje Krajowej Rady. W związku z tym proces koncesyjny na częstotliwość 97,7 MHz musi rozpocząć się na nowo. Tuż po wyroku Fundacja zaczęła zagłuszać program Eski Kraków.
"Wyłączymy nadajnik i mamy nadzieję, że Eska także dostosuje się do wezwania Krajowej Rady" - powiedział członek Rady Nadzorczej Fundacji Andrzej Lenart. Dodał, że jeśli Eska tego nie zrobi, Fundacja powróci do zagłuszania jej programu (poprzez nadawanie swojego programu).
Także krakowska Eska zapowiada, że zastosuje się do wezwania KRRiT i przerwie emisję swojego programu w piątek o godz. 17. Do czasu przerwania emisji na antenie Eski w Krakowie nadawana będzie wyłącznie muzyka i specjalne komunikaty tłumaczące zaprzestanie nadawania - poinformował dyrektor programowy Eski Kraków, Piotr Metz.
KRRiT postanowiła również o możliwości aktualizacji złożonych wniosków koncesyjnych. Na uzupełnienie wniosków strony, tj. Radio Eska i Fundacja Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej, mają 14 dni od daty otrzymania powiadomienia przewodniczącej KRRiT. "Uzupełnimy nasz wniosek koncesyjny" - powiedział Lenart. Dodał, że podadzą w nim nową nazwę radia (nazwa Blue FM należy już do innego właściciela) i wyjaśnią przyczyny jej zmiany.
9 grudnia szefowa KRRiT Danuta Waniek uznała, że podejmowanie jakiejkolwiek działalności nadawczej i zagłuszanie sygnału Radia Eska przez Fundację jest nielegalne.
"Nie może być nielegalne zagłuszanie nielegalnie emitowanego sygnału Radio Eska, a z taka sytuacją mamy do czynienia od dnia 4 grudnia 2003 r." - oświadczył członek Rady Nadzorczej Fundacji Andrzej Lenart.