KRRiT ostrzega przed dotkliwymi sankcjami dla nadawców
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oświadczyła, że nie będzie tolerować przypadków naruszania przez nadawców przepisów chroniących dzieci i młodzież. KRRiT ostrzega, że we wszystkich takich przypadkach będzie stosować "zdecydowanie i konsekwentnie, w sposób szerszy, niż miało to miejsce dotychczas, sankcje, przewidziane ustawą o radiofonii i telewizji".
Stanowisko KRRiT, zamieszczone na stronach internetowych Rady KRRiT, jest efektem tygodniowego, całodobowego monitoringu czterech programów telewizyjnych pod kątem wykonywania przez nadawców obowiązku ochrony małoletnich, jaki Rada przeprowadziła w marcu 2006 r. Wnioski z raportu okazały się niepokojące.
Monitoring, który objął programy największych polskich nadawców telewizji naziemnej: dwóch nadawców publicznych (TVP1 i TVP2) oraz dwóch nadawców koncesjonowanych (Polsat i TVN), wykazał liczne przypadki naruszania obowiązujących przepisów.
Stwierdzono m.in., że nadawcy tylko formalnie przestrzegają obowiązku oznaczania audycji pod kątem wieku odbiorców, "natomiast sposób dokonywania merytorycznej kwalifikacji audycji do odpowiednich kategorii wiekowych budzi poważne zastrzeżenia" - czytamy w raporcie KRRiT.
"W wielu przypadkach stwierdzono stosowanie praktyki zaniżania kategorii wiekowych, pozwalające przesuwać na godziny wcześniejsze emisje audycji, które prawidłowo zakwalifikowane powinny być nadawane, bądź to po godz. 20 (z kwalifikacją od lat 16), bądź to po godz. 23 (z kwalifikacją od lat 18)" - stwierdza raport.
Według KRRiT, "nasuwa to podejrzenie o świadomą manipulację systemem klasyfikacyjnym, dokonywaną kosztem zdrowia psychicznego i moralnego małoletnich widzów".
"Zaniepokojenie KRRiT budzi zwłaszcza błędne i zagrażające dzieciom kwalifikowanie przez nadawców do kategorii 'od lat 12' wielu audycji - w tym rozmaitych sensacyjnych paradokumentów - zawierających jednostronny obraz świata pełnego kłamstw, przemocy, występków i zbrodni, których odbiór wymaga większej dojrzałości psychicznej i intelektualnej, niż dysponują przeciętnie dzieci w tym wieku, i które poprzez to stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i moralnego małoletnich widzów" - podkreśla raport KRRiT.
Monitoring wykazał też przypadki zaniżonej kwalifikacji niektórych filmów fabularnych. "Stwierdzono również manipulację zwiastunami audycji. Polegała ona na promowaniu audycji zwiastunami w ogóle nieoznakowanymi lub oznakowanymi niższą kategorią wiekową niż kwalifikacja nadana samej audycji" - zauważa KRRiT.
Za naruszenie przepisów chroniących dzieci i młodzież przewodniczący KRRiT może m.in. nałożyć na nadawcę karę pieniężną w wysokości do 50% rocznej opłaty za używanie częstotliwości.