KRRiT nie przedłużyła koncesji TVN7. Komentarz prawnika: "Stacja ma ograniczone pole działania"
W ostatnim głosowaniu KRRiT zabrakło jednego głosu do przedłużenia koncesji dla stacji telewizyjnej TVN7. Jeśli do 25 lutego br. rada nie podejmie pozytywnej dla stacji decyzji, to będzie musiała zakończyć emisję naziemną. Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, TVN Grupa Discovery zdobyła już koncesję u holenderskiego regulatora, dzięki której będzie mogła nadawać, ale tylko satelitarnie co uderza w interesy stacji.
Choć koncesja dla TVN7 wygasa za nieco ponad trzy tygodnie, to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie podjęła decyzji w tej sprawie. 1 lutego doszło do głosowania, które jak podaje portal Wirtualnemedia.pl nie przyniosło rozstrzygnięcia. W najbliższym tygodniu będzie prowadzonych szereg konsultacji, które mogą zmienić sytuację TVN7. Następne posiedzenie KRRiT odbędzie się we wtorek 8 lutego br.
Podając się na źródła z otoczenia Pałacu Prezydenckiego, Wirtualnamedia.pl podają, że postawa niektórych członków KRRiT jest nieracjonalna. W kontekście sytuacji wokół Ukrainy może być odebrana jako próba skłócenia nas z głównym sojusznikiem. Administracja amerykańska bardzo źle odebrała problemy z przedłużeniem koncesji dla TVN24. Teraz może dojść do ponownego ochłodzenia relacji.
Prawnik stacji TVN7: "Skarga nie zapobiegnie utracie ciągłości nadawania"
- Moim zdaniem TVN7 ma w praktyce dość ograniczone pole działania. Jeżeli KRRiT odmówi udzielenia koncesji na kolejny okres, po 25 lutego polska koncesja TVN7 wygaśnie. Skarga do sądu administracyjnego na taką decyzję odmowną KRRiT, nawet jeśli byłaby skuteczna, prawdopodobnie nie zapobiegnie utracie ciągłości nadawania na podstawie polskiej koncesji — ocenia Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
Polska liderem walki z pandemią? Komentarz do słów rzeczniczki PiS
Na razie TVN Grupa Discovery nie informuje o holenderskiej koncesji. Nie uratuje to emisji naziemnej, ale zdaniem Urbana wykorzystanie jej dla nadawania w ograniczonym zakresie jest prawdopodobnym scenariuszem.
TVN7. Wielomilionowe odszkodowanie od polskich podatników?
Choć TVN Grupie Discovery ciężko będzie zablokować decyzję KRRiT lub jej brak w sądzie, to otwarta pozostaje kwestia odszkodowania, które może kosztować polskich podatników wiele milionów złotych.
- Opóźnianie decyzji w sprawie odnowienia koncesji dla TVN7 jest ze strony KRRiT działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym. Naraża skarb państwa na konieczność wypłaty odszkodowania. Ma też wymiar polityczny, bo w najgorszym możliwym momencie wznawia konflikt ze Stanami Zjednoczonymi — przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.
Jeśli zasięg TVN7 zostanie ograniczony do emisji satelitarnej i w sieciach kablowych to zapewne znacząco zmieni się ramówka stacji. Bez polskiej licencji stacja może stracić 30 proc. widzów, którzy odbierają sygnał tylko w naziemnej telewizji cyfrowej. Oznacza to mniejszą oglądalność i niższe przychody z reklam.
Źródło: Wirtualnemedia.pl
Czytaj także: "Sejm u Holeckiej". Minister głosował w czasie wywiadu