PolskaKRRiT: będzie stanowisko ws. wypowiedzi o. Rydzyka o konkursie na MUX-1

KRRiT: będzie stanowisko ws. wypowiedzi o. Rydzyka o konkursie na MUX‑1

KRRiT nie zdecydowała o podjęciu kroków prawnych wobec o. Tadeusza Rydzyka w związku z jego wypowiedziami na temat konkursu na nadawanie na multipleksie cyfrowym. Wyda jednak w tej sprawie stanowisko - poinformowała rzeczniczka KRRiT Monika Bąk. Jak dodała, do "Naszego Dziennika", na łamach którego o. Rydzyk wypowiadał się na temat konkursu, skierowane zostały sprostowania. Na ich publikację gazeta ma maksymalnie siedem dni.

08.01.2013 | aktual.: 08.01.2013 15:36

W jednym z ostatnich wywiadów dla "NDz" o. Rydzyk mówił, że ma informacje, iż podejmowane są działania, aby ktoś inny, a nie Telewizja Trwam, należąca do jego fundacji Lux Veritatis, dostał miejsce na multipleksie. - Nie mogę ujawnić, kto mi o tym powiedział, ale rzeczywiście są podejmowane działania, aby utworzyć podmiot, który miałby dostać koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe. W te działania są zaangażowani m.in. członkowie Krajowej Rady i niektórzy duchowni - mówił redemptorysta.

Jak poinformowała Bąk, KRRiT przygotowuje stanowisko w sprawie wypowiedzi prezesa Lux Veritatis. Ma ono "jak najszybciej" być zaprezentowane na konferencji prasowej Krajowej Rady.

O tym, że KRRiT we wtorek zdecyduje, czy i jakie kroki prawne podjąć w związku z wypowiedziami o. Rydzyka na temat konkursu na nadawanie na multipleksie, szef Krajowej Rady Jan Dworak mówił w poniedziałek. - Niewykluczone, że podejmiemy te kroki, które wynikają (...) z Prawa prasowego, czyli wyślemy sprostowanie do "Naszego Dziennika" w tej sprawie. Jeśli mowa jest o przekazaniu sprawy organom sprawiedliwości, to bez wątpienia byłoby to doniesienie do prokuratury, bo to jest naruszenie jednego z artykułów Kodeksu karnego - mówił Dworak.

Konkurs na cztery ostatnie miejsca na pierwszym multipleksie (MUX-1) KRRiT ogłosiła pod koniec ubiegłego roku. Krajowa Rada zdecydowała, że otrzymają je podmioty nadające programy: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Na oferty nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego 2013 r.

Fundacja o. Rydzyka Lux Veritatis już raz ubiegała się o miejsce na MUX-1, ale go nie otrzymała. Krajowa Rada tłumaczyła wówczas, że sytuacja finansowa fundacji nie wróżyła powodzenia tego przedsięwzięcia. Fundacja odwołała się od decyzji KRRiT. Odwołanie KRRiT odrzuciła, a późniejszą skargę oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Skarga kasacyjna, jaką fundacja złożyła do NSA, nie została jeszcze rozpatrzona.

W ubiegłym tygodniu Dworak powiedział, że KRRiT kilkakrotnie występowała do "Naszego Dziennika" o sprostowanie pojawiających się w tej gazecie informacji, jednak nigdy nie zostały one opublikowane.

Zgodnie z Prawem prasowym, na wniosek zainteresowanej osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niebędącej osobą prawną, redaktor naczelny właściwego dziennika lub czasopisma jest obowiązany opublikować bezpłatnie rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości zawartej w materiale prasowym. Jeżeli redaktor naczelny odmówił opublikowania sprostowania albo sprostowanie nie ukazało się w określonym w ustawie terminie, zainteresowany podmiot może wytoczyć powództwo o opublikowanie sprostowania.

Redaktor naczelny może odmówić opublikowania sprostowania, m.in. gdy jest ono nierzeczowe lub nie odnosi się do faktów lub gdy nie zostało złożone w terminie.

Zgodnie z art. 226 Kodeksu karnego, kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)