PolskaKropiwnicki: 99,9%; Lynch: 52%

Kropiwnicki: 99,9%; Lynch: 52%

Na 99,9% ocenił szanse powstania w
Łodzi studia postprodukcji filmowej amerykańskiego reżysera
Davida Lyncha prezydent tego miasta Jerzy Kropiwnicki. W
poniedziałek doszło do spotkania Lyncha z Kropiwnickim. Lynch ocenił szanse powstania studia na 52%.

Kropiwnicki: 99,9%; Lynch: 52%
Źródło zdjęć: © AFP

Obraz

Dwa lokale dla Lyncha

"To przedsięwzięcie odnowi oblicze filmowej Łodzi. Zapewniłem, że miasto zrobi wszystko, co możliwe, by pomóc reżyserowi. Chcemy użyczyć panu Lynchowi nieruchomość, która będzie się nadawała do zorganizowania studia filmowego. Myślimy m.in. o dawnych zakładach włókienniczych. W grę wchodzą dwa lokale" - powiedział po spotkaniu Kropiwnicki.

Mniej entuzjastycznie podchodzi do sprawy sam Lynch, który ocenił szanse powstania studia na... 52%. "Cały czas toczą się rozmowy. Ja szukam zamkniętego pomieszczenia, gdzie można zorganizować studio" - powiedział Lynch.

Jak poinformował Kropiwnicki, w grę wchodzą dwa lokale pofabryczne w Łodzi. "Warunki, które miasto zaproponuje, będą najkorzystniejsze z możliwych dla pana Lyncha, a także i dla Łodzi, której zależy na tej inwestycji" - dodał Kropiwnicki.

"Sztuka dla Pokoju"

Wizyta Lyncha w Polsce związana jest też z zakupem działki pod budowę centrum "Sztuka dla Pokoju". W tym tygodniu podpisany ma zostać akt notarialny nadający Lynchowi prawo własności działki pod budowę centrum artystycznego. 10-hektarową działkę znajdującą się na granicy miasta - w gminie Nowosolna - kupił pełnomocnik polskiego oddziału firmy David Lynch Interactive i dyrektor festiwalu Camerimage Marek Żydowicz.

"Centrum 'Sztuka dla Pokoju' ma być miejscem spotkań artystów, miejscem, w którym rodziłaby się inspiracja do różnego rodzaju działań artystycznych" - wyjaśnił Żydowicz.

Lynch zostaje do czwartku

Amerykański reżyser będzie przebywał w Polsce do czwartku. W tym czasie ma również zajmować się planami filmu fabularnego, który ma zostać nakręcony w Łodzi.

58-letni David Lynch jest członkiem Komitetu Honorowego festiwalu Camerimage i przyjacielem imprezy. W Łodzi gościł już kilkakrotnie. Wielokrotnie podkreślał, że jest zauroczony miastem, co zaowocowało m.in. sesją fotograficzną.

Lynch zadebiutował filmem "Głowa do wycierania" w 1977 roku. Jego najbardziej znane filmy to m.in. "Blue Velvet", "Dzikość serca" i "Mulholland Drive". Wielką popularność przyniósł mu serial "Miasteczko Twin Peaks", zrealizowany według własnego scenariusza.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)