Trwa ładowanie...
d16vnpl

Królowa Elżbieta II odwołuje udział w bożonarodzeniowych uroczystościach z powodu choroby

Królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w bożonarodzeniowej mszy świętej w Sandringham z powodu silnego przeziębienia - poinformowały służby prasowe Pałacu Buckingham w komunikacie cytowanym przez brytyjskie media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elżbieta II
Elżbieta II (AFP, Fot: STEFAN WERMUTH / POOL)
d16vnpl

"The Guardian" zauważa, że to pierwsza nieobecność brytyjskiej monarchini na porannych uroczystościach kościelnych od prawie 30 lat. "Królowa wciąż dochodzi do zdrowia z silnego przeziębienia i pozostanie w domu, by pomóc rekonwalescencji" - brzmi oficjalny komunikat.

Służby prasowe Pałacu Buckingham podkreślają jednak, że w ciągu dnia monarchini będzie uczestniczyć w bożonarodzeniowych obchodach w gronie rodziny królewskiej.

Początkowo para królewska w ogóle miała nie udawać się do swojej prywatnej posiadłości w Sandringham w hrabstwie Norfolk. Chora jest nie tylko Elżbieta II, ale również jej małżonek, książę Filip. Ostatecznie jednak polecieli tam śmigłowcem, zamiast tradycyjnej podróży pociągiem.

d16vnpl

Nie wiadomo, jak poważny jest stan brytyjskiej monarchini, bo komunikaty Pałacu Buckingham zazwyczaj są bardzo lakoniczne. Elżbieta II ma 90 lat, jej małżonek jest o pięć lat starszy. Co gorsza, książę Filip cierpi na choroby serca i inne dolegliwości.

Przesłanie świąteczne królowej

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, brytyjska telewizja wyemituje po południu tradycyjne, nagrane z wyprzedzeniem, przesłanie świąteczne monarchini.

Według fragmentów przekazanych wcześniej mediom Elżbieta II zwróci szczególną uwagę na "dokonania tych, którzy inspirują innych" - od olimpijczyków i paraolimpijczyków, którzy odnieśli sukces w tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, po "zwykłych ludzi, którzy robią niezwykłe rzeczy".

d16vnpl

- Często czerpię siłę ze spotkań ze zwykłymi ludźmi, którzy robią niezwykłe rzeczy: wolontariuszami, opiekunami, organizatorami społeczności lokalnych i dobrymi sąsiadami; z cichymi bohaterami, których ciche oddanie i poświęcenie sprawia, że są wyjątkowi - zwróci się królowa do poddanych.

Kilka dni przed świętami brytyjska monarchini zrezygnowała z osobistego honorowego patronatu nad 25 ważnymi narodowymi organizacjami, przekazując swoje obowiązki pozostałym członkom rodziny królewskiej. W dalszym ciągu pozostaje jednak patronem ponad 600 innych instytucji.

Oprac. T. Bednarzak

d16vnpl

Podziel się opinią

Share
d16vnpl
d16vnpl
Więcej tematów