Królewska wizyta w Niemczech
Podczas wtorkowego spotkania z brytyjską
królową Elżbietą II w Berlinie kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder
wyraził żal z powodu - jak się wyraził - "absurdalnej debaty na
temat przeprosin". Zdaniem kanclerza, Wielka Brytania wniosła
ogromny wkład w pojednanie między obu narodami.
02.11.2004 | aktual.: 02.11.2004 22:02
Elżbieta II rozpoczęła we wtorek trzydniową wizytę państwową w Niemczech. Brytyjska prasa bulwarowa twierdziła przed tą wizytą, że strona niemiecka domaga się przeprosin za bombardowania niemieckich miast przez brytyjskie lotnictwo w czasie II wojny światowej. Oba rządy zdementowały doniesienia prasowe.
Prezydent RFN Horst Koehler powitał monarchinię z wojskowymi honorami w swej tymczasowej rezydencji w Berlinie, barokowym pałacu Charlottenburg. Elżbieta II złożyła następnie wieniec w Nowej Wartowni - centralnym miejscu pamięci, poświęconym ofiarom wojen i dyktatury.
Brytyjska królowa i Schroeder dyskutowali w urzędzie kanclerskim z niemiecką i brytyjską młodzieżą na temat ochrony środowiska naturalnego i skutków ocieplania klimatu.
78-letnia monarchini zatrzymała się w najbardziej eleganckim berlińskim hotelu "Adlon" przy Bramie Brandenburskiej.
W środę królowa będzie przebywać w Poczdamie. Zwiedzi m.in. pałac Cecilienhof, miejsce obrad konferencji poczdamskiej od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 roku. Przywódcy USA, Rosji i Wielkiej Brytanii podjęli wówczas decyzje dotyczące m.in. powojennych granic w Europie oraz wysiedleń ludności niemieckiej z Europy Środkowo-Wschodniej.
Zdaniem niemieckich mediów, symbolicznym punktem kulminacyjnym wizyty będzie w środę galowy koncert w filharmonii w Berlinie. Zebrane podczas koncertu datki zostaną przeznaczone na odbudowę kościoła Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) w Dreźnie. Barokowy kościół został niemal całkowicie zniszczony podczas brytyjskiego nalotu 14 lutego 1945 roku. Zginęło wówczas 50 tysięcy mieszkańców Drezna. Brytyjczycy zebrali do tej pory 260 tysięcy euro na rekonstrukcję świątyni.
Obecna wizyta jest czwartą oficjalna podróżą Elżbiety II do Niemiec. Poprzednia odbyła się w dwa lata po zjednoczeniu Niemiec - w roku 1992. Cztery lata temu monarchini uczestniczyła w otwarciu nowego budynku brytyjskiej ambasady w Berlinie.(reb)
Jacek Lepiarz