Trwa ładowanie...
dfdraq2
08-06-2006 01:05

Kretyn alarmowy

Nawet 90% telefonów do służb ratowniczych to głupie żarty. Idioci są bezkarni. Na szczęście w Pomorskiem jeszcze nikt przez nich nie zginął - pisze "Gazeta Pomorska".

dfdraq2
dfdraq2

W jedynym w regionie, toruńskim Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności żartownisie dorobili się osobnej listy. Są tam ci, co dzwonią regularnie, chcąc pożartować albo pogadać o życiu - mówi dyrektor Krzysztof Rządkowski. Lista liczy 50 numerów. Żeby numer na nią trafił, musi "zaliczyć" 100 połączeń ze strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym. W Toruniu rekordzista, prawdopodobnie osoba chora psychicznie, ma na koncie 3000 połączeń w ciągu 2,5 roku!

Z osobami chorymi problem jest mniejszy. Rzeczywiste zagrożenie to żartownisie. Dzwonią, żeby sobie poprzeklinać i natychmiast się rozłączyć. Miesięcznie w toruńskiej straży odbierają ok. 3000 telefonów, interwencji jest 100-200. Reszta to bezsensowne połączenia, które blokują linię.

Na szczęście jeszcze się nie zdarzyło, by z powodu takich żartownisiów ktoś nie mógł wezwać pomocy na czas. Ale takie zagrożenie istnieje - podkreśla Rządkowski.

Są dni, że głupich telefonów jest nawet 50 - opowiada Renata Lewandowska, dyspozytor toruńskiego pogotowia.

dfdraq2

W Bydgoszczy strażacy, policjanci i dyspozytorzy pogotowia również narzekają: Mamy trzy linie. Bardzo często jest tak, że ludzie muszą długo czekać na połączenie, bo linie blokują żartownisie. Dziennie odbieramy po 100 telefonów. Aż 90 z nich nie ma nic wspólnego z wezwaniem pomocy - mówi Wojciech Gmurczyk, komendant bydgoskiej straży pożarnej.

Ludzie czerpiący satysfakcję z rozmów z dyspozytorami zdarzają się nie tylko w dużych miastach. Weekendy i popołudnia. Wtedy najczęściej odbieramy głuche telefony albo połączenia z wyzwiskami. Po głosie wiadomo, że dzwoni młodzież, która nie ma zajęć w szkole - wyjaśnia Leszek Głowacki, zajmujący się prewencją w grudziądzkiej straży.

Mamy co prawda listę "gorących" numerów, ale to nie znaczy, że nie odbieramy połączeń. Oczywiście dyspozytor, zanim podniesie słuchawkę, już wie, że ma do czynienia z żartownisiem. Rozmawia wtedy inaczej. Ale nie może nie odebrać wcale. Bo co by było, gdyby akurat tym razem ten sam, dzwoniący zazwyczaj z kawałami, akurat potrzebował pomocy? - pyta Rządkowski.

Prawo jest wyrozumiałe. Złośliwe dzwonienie i blokowanie linii to wykroczenie - przyznaje prokurator Jan Bednarek z bydgoskiej Prokuratury Okręgowej. Dopiero jeżeli ktoś nie uzyska pomocy na czas, zginie, coś poważnego się stanie z powodu żartownisia, sprawa robi się poważna. Wtedy zaczyna działać Kodeks karny. Przewiduje on nawet osiem lat odsiadki za jeden głupi żart. (PAP)

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj