PolskaKredytowe szaleństwo narasta

Kredytowe szaleństwo narasta

Rosnące stopy procentowe i trwające wakacje
nie są w stanie powstrzymać Polaków przed masowym zaciąganiem
kredytów. Zadłużenie gospodarstw domowych rośnie w najszybszym
tempie od początku dekady - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Kredytowe szaleństwo narasta
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

To jest szalone tempo - uważa ekonomista Lewiatana Maciej Krzak. Polacy na kredyt masowo kupują mieszkania, samochody, wycieczki, sprzęt RTV. Według NBP w lipcu zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło rekordowo - niemal o 9 mld zł, czyli w stosunku do lipca 2006 roku aż o 40%.

Pędu do zaciągania kredytów nie osłabiły nawet dwie tegoroczne podwyżki stóp procentowych. Przeciwnie, wzrost zadłużenia jest dwukrotnie szybszy niż przed rokiem. Boom kredytowy jest napędzany co najmniej trzema silnikami. Wynagrodzenia w Polsce rosną w tempie ok. 9% rocznie, a im kto bogatszy, tym więcej kupuje i chętniej się zadłuża. Poza tym szybki spadek bezrobocia sprawia, że pracownicy nie obawiają się już o przyszłość. A swoje trzy grosze dorzucają banki. Widząc rosnącą zamożność Polaków, zachęcają do brania kredytów, zażarcie walcząc o klienta, obniżają kryteria oceny wiarygodności pożyczkobiorców - wylicza dziennik.

Główny ekonomista Pekao Andrzej Bratkowski przypomina, że na wysoką dynamikę wzrostu kredytów wpływa też przeświadczenie Polaków, że ceny mieszkań będą rosły. Zdaniem Bratkowskiego wartość zadłużenia gospodarstw domowych będzie rosła przez wiele lat, bo w stosunku do PKB jest ono dwu- lub nawet trzykrotnie niższe niż w krajach rozwiniętych.

Jeżeli wzrost na poziomie 40% utrzyma się przez rok lub dwa, zacznę się poważnie niepokoić - mówi Maciej Krzak. Przypomina, że jeśli wzrost konsumpcji byłby wyższy niż produkcji, doszłoby do znacznego obniżenia wzrostu PKB. Osłabienie koniunktury uderzyłoby w kredytobiorców, część z nich miałaby problemy ze spłatą zaciągniętych pożyczek. Podobny scenariusz przechodzą Stany Zjednoczone - przypomina "Rzeczpospolita". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)