PolskaKrauze rozpoczyna zdjęcia do "Nikifora"

Krauze rozpoczyna zdjęcia do "Nikifora"

Zdjęcia do nowego filmu w reżyserii Krzysztofa Krauzego pt. "Nikifor" rozpoczną się na początku marca. W tytułowej roli malarza-prymitywisty wystąpi kobieta - Krystyna Feldman. Premiera filmu ma się odbyć podczas najbliższego festiwalu w Gdyni.

Film nie będzie biografią, ale wierną historię o ośmiu ostatnich latach życia Nikifora, opowiedzianą z perspektywy jego opiekuna artystycznego, Mariana Włosińskiego. To właśnie w jego pracowni Nikifor pracował pod koniec swojego życia. "Nikifor" będzie historią związku obu malarzy.

O wyborze Krystyny Feldman do głównej roli zadecydowały warunki zewnętrzne popularnej aktorki. "Jest do niego uderzająco podobna. Wygląda nawet nie jak jego siostra, ale jak jego rodzony brat. Po charakteryzacji wygląda po prostu jak Nikifor" - powiedział Krauze. W rolę Mariana Włosińskiego wcieli się aktor Starego Teatru w Krakowie, Roman Gancarczyk, a nie - jak planowano wcześniej - Andrzej Chyra.

Realizacja "Nikifora" projektowana była już 3 lata temu. Reżyserowi z wielu powodów, m.in. braku funduszy, nie udało się jednak filmu nakręcić. Co ciekawe, "Nikifor" pojawił się jednak w w dostępnych w internecie filmografiach Krauzego. "Prawdopodobnie usłyszano informację o planach zrobienia filmu, a potraktowano go jako film już istniejący" - powiedział reżyser.

Tym razem Krauze planuje już nawet premierę - ma się ona odbyć podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni.

Zdjęcia do "Nikifora" będą realizowane w Warszawie i Krynicy. Autorem scenariusza jest Joanna Kos i Krzysztof Krauze. Autorem zdjęć będzie Krzysztof Ptak, kierownikiem produkcji - Jan Kaczmarek. Film wyprodukuje studio filmowe Juliusza Machulskiego "Zebra".

Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak (1895-1966), był malarzem samoukiem. Swoją twórczość traktował jako powołanie i usiłował z niej uczynić metafizyczną i materialną podstawę swej egzystencji. Był jednym z najwybitniejszych twórców tzw. sztuki naiwnej.

Pierwsze jego prace powstały około 1917 roku i nawiązywały do malarstwa ikonowego. Namalował akwarelą ponad 2000 architektonicznych pejzaży, głównie miejskich, z częstym motywem wieży kościelnej. Na obrazach zwykle podpisywał się "Matejko" lub "Netyfor" i opatrywał je (jako półanalfabeta) niezrozumiałymi lub błędnymi napisami. W 1994 otwarto jego muzeum w Krynicy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)