PolskaKrakowski IPN wydał kalendarz "30 lat Solidarności"

Krakowski IPN wydał kalendarz "30 lat Solidarności"

Kalendarz ścienny na 2010 rok poświęcony 30. rocznicy powstania Solidarności wydał krakowski Oddział Instytutu pamięci Narodowej. Kalendarz ma charakter edukacyjny. Zawiera 12 dużych zdjęć i kilkadziesiąt małych, prezentujących najważniejsze wydarzenia z historii Solidarności, oraz poświęcone im opisy na odwrocie kart.

W kalendarzu zawarto okres 16 miesięcy - od powstania Solidarności w lecie 1980 roku aż do wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 roku.

Na zdjęciach zaprezentowano m.in. strajki na Lubelszczyźnie latem 1980 roku, strajki w Stoczni Gdańskiej, w Szczecinie, Jastrzębiu Zdroju, wiec w Warszawie, strajk łódzkich studentów, strajk rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych, represje wobec działaczy w Bydgoszczy, Biały Marsz w Krakowie po zamachu na Jana Pawła II, grudniowe wydarzenia w kopalni Wujek po wprowadzeniu stanu wojennego.

Dwukrotnie - na zdjęciach ze Stoczni Gdańskiej i z wiecu w Warszawie - występuje na nich Lech Wałęsa. Niektóre zdjęcia zostały opublikowane po raz pierwszy. Kalendarz utrzymany jest w tonacji czarno-białej, jedyne kolorowe akcenty to czerwone kwiaty i transparenty z czerwonymi napisami Solidarność.

"Czas od lata 1980 roku - narodzin Solidarności - po wprowadzenie przez komunistów stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku - czyli próby jej zdławienia - były jednym z najpiękniejszych momentów w najnowszej historii. Polacy wstali z kolan i upomnieli się o fundamentalne prawa: wolność, prawdę, godność" - napisał we wprowadzeniu do kalendarza jego autor, historyk Jarosław Szarek z krakowskiego IPN.

Jak ocenił, "okres ten, nazywany +karnawałem Solidarności+, był dla Polaków momentem przełomowym, uruchomił proces zakończony jesienią narodów w 1989 roku i rozpadem Związku Radzieckiego".

- Kalendarz jest jedną z form upamiętnienia tej historii. Pokazuje najważniejsze epizody, ale może coś więcej - ten entuzjazm i atmosferę otwartości, szczerości i prawdy, jaka towarzyszyła tym wydarzeniom. Ludzie przeciwstawili się zakłamaniu i dwulicowości, ich twarze stały się żywe i wyraziste. To widać na tych zdjęciach. Widać także, że bohaterami tych wydarzeń jest 10 milionów ludzi, bo tyle liczyła Solidarność - podkreślił Szarek.

Jak poinformował dyrektor krakowskiego IPN Marek Lasota, kalendarz jest kontynuacją zeszłorocznego kalendarza edukacyjnego, poświęconego 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i cieszącego się dużym zainteresowaniem.

Kalendarz jest wydawnictwem bezpłatnym, ukazał się w nakładzie 8 tys. egzemplarzy i zostanie rozesłany do wszystkich oddziałów IPN w Polsce oraz do placówek edukacyjnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)