Krakowscy lekarze ratują dziecięce kolana
Ortopedzi z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu przeprowadzili jeden z pierwszych w Polsce zabiegów wszczepiania biologicznej łąkotki w kolano u niepełnoletnich pacjentów - informuje "Dziennik Polski".
Jak powiedział gazecie dr n. med. Bartłomiej Kowalczyk, ortopeda z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu, dzięki temu pacjent ma szansę na to, że odbuduje się struktura przypominająca jego naturalną łąkotkę i będzie mu ona służyć przez długie lata, zabezpieczając przed zmianami zwyrodnieniowymi kolana. Biologiczne łąkotki produkowane są z białka kolagenowego pochodzenia zwierzęcego. Są rusztowaniem, na którym nadbudowuje się tkanka pacjenta. Jest to czyste białko, które nie wywołuje odpowiedzi immunologicznych.
Szpital w Prokocimiu jest na razie jedyną placówką w południowej Polsce, która wykonuje tego typu zabiegi i prawdopodobnie pierwszą w Polsce, która wykonała je u pacjentów niepełnoletnich. Pacjentom dorosłym tego typu implanty wszczepiano już m.in. w Poznaniu i Łodzi.