RegionalneKrakówStudent polskiej uczelni będzie bił rekord świata

Student polskiej uczelni będzie bił rekord świata

Errol Tapiwa Muzawazi z Zimbabwe, student V roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, zamierza pobić rekord Guinnessa w najdłuższym wygłaszanym bez przerwy wykładzie.

Student polskiej uczelni będzie bił rekord świata
Źródło zdjęć: © PAP

Errol Tapiwa Muzawazi chce od 9 do 14 grudnia przez 130 godzin mówić w Auditorium Maximum UJ na temat demokracji. Wcześniej już trzykrotnie - w roku 2003, 2005 i 2006 - bił rekord w tej samej kategorii. Za pierwszym razem mówił przez 62 godz., potem przez 88 godz. i w końcu przez 102 godz. Tym razem będzie bił rekord indyjskiego profesora Jayasimba Ravirala, który w 2007 r. wykładał przez 120 godz.

- To projekt, który rozpocząłem w 2003 roku. Ma on służyć młodym ludziom i zachęcać ich do uczestniczenia w życiu społecznym - wyjaśnia Errol Tapiwa Muzawazi.

Swoje 130-godzinne wystąpienie rozpocznie przedstawieniem momentu narodzin i rozwoju demokracji. Później omówi koncepcje i modele współczesnej demokracji, historię m.in. parlamentaryzmu, konstytucjonalizmu, wielkie dokumenty demokracji, by następnie przejść do zagadnień związanych z prawami człowieka. Wystąpienie zakończy uwagami na temat filozofii.

Errol T. Muzawazi urodził się w Zimbabwe. Jest studentem V roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi badania i otwarcie mówi o potrzebie fundamentalnych reform w Afryce jako koniecznym kroku do rozwoju tego kontynentu.

W latach 2006 oraz 2008 był przewodniczącym Afrykańskiego Koła Naukowego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 2008 dołączył do Biura Prokuratorskiego w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla Rwandy, gdzie pomagał w gromadzeniu materiałów oskarżających głównych odpowiedzialnych za ludobójstwo w Rwandzie w 1994 roku.

Wyprawa na Czarny Ląd

Grudniowy wykład ma umożliwić zebranie środków na ekspedycję naukową do Afryki, która rozpocznie się w styczniu 2010 r. Będzie to siedmiomiesięczna wyprawa badawcza - przez 22 kraje Czarnego Lądu - w której weźmie udział siedmiu studentów i absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Będziemy przeprowadzać warsztaty edukacyjne na obszarach wiejskich i dołączać jako wolontariusze do lokalnych projektów społecznych - zapowiada Muzawazi.

Uczestnicy wyprawy chcą dotrzeć do miejsc zamieszkanych przez prawdziwych Afrykańczyków, aby zrozumieć problemy tego kontynentu oraz dowiedzieć się więcej na temat ich życia codziennego i perspektyw na przyszłość.

Szczegółowe informacje na temat wykładu są dostępne na stronie: www.thelongestlecture.com. Za jej pomocą będzie można również oglądać na żywo relację z wykładu.

Źródło artykułu:PAP
naukarekordstudent
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)