PolskaObchody rocznicy śmierci Jana Pawła II zaplanowane

Obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II zaplanowane

Obchody pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II mają przede wszystkim wymiar religijny i duchowy - podkreślił w Krakowie bp Jan
Zając. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się już pod
koniec marca. 2 kwietnia przed godz. 21.37 rozbrzmi Dzwon
Zygmunta, później do wiernych zgromadzonych pod "oknem papieskim"
przemówi papież Benedykt XVI.

21.37 to niemal godzina mistyczna. Przypomina nam tamto wydarzenie - mówił dziennikarzom bp Zając. Dodał, że wówczas rozpoczął się czas pamięci, ale również czas wypełnienia testamentu, który pozostawił odchodząc do domu Ojca Jan Paweł II.

Chcemy przez modlitwę okazać wdzięczność Bogu za ten wspaniały dar i prosić o ubogacenie, żeby ten testament był wypełniany. Bo testament jest darem i wyzwaniem zarazem - powiedział bp Zając. Jak podkreślił, liczne wydarzenia kulturalne mają pomóc w głębszym przeżywaniu modlitewnego spotkania z Bogiem.

Najważniejszymi wydarzeniami obchodów rocznicowych w Krakowie będą: zakończenie prac trybunału rogatoryjnego, uroczysta msza św. w sanktuarium w Łagiewnikach, droga krzyżowa młodzieży i telemost z udziałem papieża Benedykta XVI.

Uroczystości rocznicowe

W sobotę 1 kwietnia o godz. 17.00 w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św., która będzie jednocześnie ingresem kardynała Stanisława Dziwisza do katedry po otrzymaniu przez niego biretu kardynalskiego. Druga część uroczystości to zakończenie prac trybunału rogatoryjnego. Materiały zebrane podczas przesłuchań świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II zostaną zapieczętowane. Potem trafią one do Rzymu. Nadal tajemnicą pozostanie liczba świadków i treść ich zeznań.

Wieczorem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odprawiona zostanie msza św. o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Po niej podczas "Wieczoru Jana Pawła II" omawiane bedą teksty papieskie.

Na niedzielnej mszy, która odbędzie się 10.30 w łagiewnickim sanktuarium, homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz. Jego słów wysłuchają władze państwowe i samorządowe oraz Episkopat Polski. Natomiast wieczorem ulicami Krakowa przejdzie Akademicka Droga Krzyżowa, która przez Rynek i ul. Grodzką dotrze na pod "okno papieskie". Przed godziną 21.37 rozlegnie się głos Dzwonu Zygmunta. Po chwili skupienia planowane jest połączenie z Rzymem i krótkie wystąpienie papieża Benedykta XVI do zgromadzonych na pl. św. Piotra i pod papieskim oknem w Krakowie. Potem odtworzone zostanie z taśmy jedno z ostatnich wystąpień Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 2002 r.

Wydarzenia kulturalne

Już od 24 marca w Krakowie odbywać się będa liczne koncerty i wystawy fotograficzne. Planowane są m.in. trzy różne wykonania "Tryptyku Rzymskiego" - z muzyką Piotra Pałki (w kościele Arka Pana, 30 marca), Juliusza Łuciuka (prawdopodobnie w Łagiewnikach, 31 marca) i Stanisława Sojki (na Rynku Głównym, 2 kwietnia). Koncerty te są współorganizowane przez miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

1 kwietnia w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert "Nieszpory. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie" z transmisją na żywo z trzech miast - Krakowa, Warszawy i Gdańska. 2 kwietnia - w Teatrze im. J. Słowackiego zabrzmi "Missa de pace" Wojciecha Kilara.

Z okazji rocznicy przygotowano także nowe książki,poinformował w poniedziałek dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława ks. Zygmunt Kosowski. Jedna z nich to zbiór wspomnień zatytułowany "21.37". Utwór zawiera wypowiedzi osób znanych i zwykłych ludzi, którzy opowiadają o swoich przeżyciach z 2 kwietnia 2005 r.

Od 27 marca do 2 kwietnia na krakowskim Rynku Wydawnictwo św. Stanisława ustawi namiot, w którym będzie można kupić książki Jana Pawła II i o Janie Pawle II. Codziennie będzie tam trwała akcja "Pamiętamy i czytamy", podczas której krakowscy aktorzy czytać będą fragmenty dzieł Karola Wojtyły i Jana Pawła II. Jak podkreślał ks. Kosowski, akcja ma służyć poznaniu nauki papieża.

Pełen wykaz wydarzeń związanych z rocznicą jest dostępny na internetowej stronie Archidiecezji Krakowskiej (www.diecezja.pl)
. Specjalny serwis informacyjny znajduje się także na miejskiej stronie internetowej (www.krakow.pl)
.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)