Trwa ładowanie...
kraków
+1
10-11-2005 15:15

Najnowocześniejszy w Polsce pawilon małp

Najnowocześniejszy w Polsce pawilon małp
został otwarty w krakowskim ogrodzie zoologicznym.
Zmodernizowane pomieszczenia umożliwiają zwiedzającym obserwację
życia tych zwierząt przez cały rok, również zimą.

Najnowocześniejszy w Polsce pawilon małpŹródło: PAP
d3qrr2w
d3qrr2w

Jak poinformowała zastępca dyrektora krakowskiego ZOO ds. hodowlanych, Teresa Grega, placówka jako pierwsza w kraju zastosowała przy budowie klatek nowoczesne siatki konstrukcyjne, które nie sprawiają wrażenia "krat", oraz szklane przegrody, dzięki którym zwiedzający mają możliwość niemal bezpośredniego, ale bezpiecznego kontaktu z małpami.

Oprócz tego zmodernizowano zaplecze pawilonu, wyremontowano instalacje i powiększono klatki. Prace modernizacyjne trwały ponad rok i kosztowały prawie 2,5 mln zł.

W pawilonie eksponowane są lemury wari, pawiany płaszczowe, mangaby czarne, mandryle, gibbony białorękie i szympansy.

Nowe pomieszczenia umożliwią zwiedzającym obserwację pasjonującego życia tych zwierząt również zimą, kiedy ze względu na niską temperaturę nie eksponujemy ich na wybiegach zewnętrznych. Dzięki zastosowaniu szyb będzie można oglądać małpy i małpiatki po wejściu do dwóch wewnętrznych korytarzy - powiedziała Grega. Wyjaśniła, że wprowadzone zmiany zdecydowanie poprawiają jednocześnie warunki życia zwierząt.

d3qrr2w

Nowy pawilon spełnia normy dotyczące warunków hodowli zwierząt w ogrodach zoologicznych, wprowadzone po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej.

Według Teresy Gregi, w najbliższym czasie w krakowskim ZOO ruszą prace związane z budową nowoczesnych pomieszczeń i wybiegów dla dużych kotów. Powstaną one w innej części ogrodu, dzięki czemu każdy gatunek tych drapieżników będzie dysponował wybiegiem o średniej powierzeni około tysiąca metrów kwadratowych.

Ogród Zoologiczny w Krakowie, założony w 1929 roku, zaliczany jest do średniej wielkości tego typu obiektów w Europie. Na 15 hektarach powierzchni prezentowanych jest 1450 zwierząt należących do 240 gatunków. Corocznie ZOO odwiedza około 250 tys. osób.

ZOO w Krakowie aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach hodowlanych realizowanych dla ratowania i ochrony gatunków ginących: EEP (European Endangered Species Programme) i Księgi Hodowlane ESB (European Studbook). Z powodzeniem rozmnaża się i odchowuje tam wiele cennych gatunków zwierząt, takich jak kondor wielki, gibbon białoręki, szympans, hipopotam karłowaty, antylopy addaks, bongo, eland, jeleń barasinga, pantera śnieżna, jaguar i fenek.

d3qrr2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qrr2w
Więcej tematów