Małopolskie. Dodatkowe punkty na świadectwie za antyaborcyjne wiersze
Małopolskie kuratorium oświaty zdecydowało, że uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, mogą otrzymać dodatkowe punkty na świadectwie. Konkurs polega m.in. na napisaniu antyaborcyjnego wiersza lub piosenki.
26.01.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Konkurs pod nazwą "Pomóż ocalić życie bezbronnemu" skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pracami konkursowymi mogą być np. wiersze, piosenki, obrazy i inne prace artystyczne traktujące o aborcji, in vitro i eutanazji.
W tegorocznej, już 16. edycji konkursu, poza nagrodami pieniężnymi, zwycięzcy mogą liczyć na coś więcej: dodatkowe punkty na świadectwie, które mogą ułatwić im dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.
Nie tylko małopolskie kuratorium chce przyznawać dodatkowe punkty
Jak informuje "Gazeta Wyborcza" podobną decyzję podjęły kuratoria oświaty w Lublinie, Katowicach i Białymstoku. Organizatorzy konkursu w jego opisie podkreślają, że jego celem jest poznanie opinii uczniów na tematy związane z ochroną życia.
"Zachęca młodzież do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka. Rodzicom i wychowawcom daje konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life i jakich argumentów używa w swoich dyskusjach" - czytamy.
Według "GW" w pracach konkursowych próżno jednak szukać jakiejkolwiek dyskusji. Materiały tworzone przez młodzież mają być, zdaniem dziennika, bardzo jednostronne i głosić przesłanie ochrony życia dziecka, nawet kosztem życia matki świadomej, że jej ciąża jest zagrożona.
Małopolskie. Kurator oświaty: insynuacje
"GW" poprosiło o opinię w tej sprawie małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak. Dziennikarze chcieli wiedzieć dlaczego uczniowie mają odstawać dodatkowe punkty za udział w konkursie, który nie sprawdza ich wiedzy.
"Zdumiewa mnie pani zdolność posługiwania się insynuacjami, czyli ocenami niezakotwiczonymi w prawdzie. Każdy konkurs promowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty opiera się na wiedzy. Także konkurs pt. 'Pomóż ocalić życie bezbronnemu' nagradza dzieci za poziom wiedzy" - zapewniła Barbara Nowak.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"