Majchrowski został z immunitetem
Trybunał Stanu odmówił uchylenia
immunitetu sędziego TS, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Chciała tego prokuratura, która podejrzewa go o niepowiadomienie o
przestępstwie. Decyzja TS jest prawomocna.
Bez uchylenia immunitetu, sędziemu TS nie można postawić zarzutu. Skazanie prawomocnym wyrokiem przez sąd oznacza utratę stanowiska sędziego Trybunału.
Prokuratura Rejonowa w Busku Zdroju chce postawić Majchrowskiemu zarzut niepowiadomienia o przestępstwie. Sprawa ma związek ze skazanym już za płatną protekcję Zbigniewem B., przedsiębiorcą pogrzebowym z Krakowa, który w 2003 r., powołując się na nowo wybranego prezydenta Krakowa Majchrowskiego (bezpartyjnego, popieranego przez SLD), proponował b. dyrektorowi Urzędu Miasta Krakowa Zbigniewowi Fijakowi (związanemu z PO) stanowisko szefa Zarządu Cmentarzy Komunalnych. W zamian oczekiwał korzyści finansowych dla prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa i pieniędzy na przyszłą kampanię wyborczą Majchrowskiego.
O tej propozycji Fijak powiadomił organy ścigania trzy miesiące później, konsultując się m.in. z Janem Rokitą (PO). Sam przedsiębiorca nie przyznał się do winy, oskarżenie nazwał prowokacją, mającą na celu zdyskredytowanie prezydenta miasta. Tłumaczył, że przypisywane mu propozycje stanowią zlepek wyrwanych z kontekstu wypowiedzi. Sąd uznał jednak winę Zbigniewa B. i skazał go na rok więzienia w zawieszeniu.
Przesłuchiwany w tym procesie jako świadek - Majchrowski zaprzeczył, by Zbigniew B. działał z jego upoważnienia. Zeznał też, że Zbigniew B. we wcześniejszej rozmowie z nim zaprzeczał, by składał taką propozycję. Dlatego Majchrowski mu uwierzył.
Doniesienie przeciwko Majchrowskiemu złożyła prywatna osoba, której zdaniem, prezydent nie dopełnił obowiązku zawiadomienia prokuratury o przestępstwie. W 2006 r. krakowska prokuratura uznała, że Majchrowski nie miał świadomości, że doszło do przestępstwa. Dlatego - z powodu niestwierdzenia przestępstwa - postępowanie umorzono. Podjęte później - zostało przekazane do prowadzenia do Prokuratury Rejonowej w Busku Zdroju.
Trybunał orzeka o odpowiedzialności za naruszenie konstytucji lub ustaw przez m.in. prezydenta, premiera, ministrów oraz posłów. Sędzią TS może być każdy obywatel polski "niekarany sądownie". Członkowie TS najczęściej nie są zawodowymi sędziami - mają zaś tytuł sędziego TS.