Trwa ładowanie...

Kuratorium mówi: dość

Dane z małopolskich szkół są alarmujące. 5% uczniów wagaruje, a 2 tys. w ogóle nie chodzi do szkoły. Koszmarna sytuacja jest w placówkach ponadgimnazjalnych. W ubiegłym roku na lekcje nie przychodziło aż 20 procent uczniów. Kurator oświaty mówi: dość i zapowiada w tym roku ostrą rozprawę z labowiczami. Chce, by każdy, kto opuścił 20 procent zajęć, nie dostał promocji do następnej klasy. Wraz z innymi kuratoriami zgłosił ten pomysł do Ministerstwa Edukacji.

Kuratorium mówi: dośćŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d1fykne
d1fykne

Tylko od lekarza

Liczba uciekinierów rośnie. W roku szkolnym 2002/2003 wagarowało w Małopolsce 3% uczniów, dwa lata później było ich już ponad 5%. Bezradni nieraz wychowawcy sami zaczęli zaostrzać zasady. Na ich prośbę Zbigniew Koloch, szef III liceum w Krakowie, zadecydował właśnie, że uczniowie, którzy skończyli 18 lat i chcą usprawiedliwić nieobecność, muszą przynieść zwolnienie lekarskie.

Nie będzie tak jak do tej pory usprawiedliwień "na gębę" - podkreśla. Z prawa do samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności przysługującego pełnoletnim, chętnie zrezygnowałaby także Maria Szkarłat, wicedyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Sączu. Na razie stara się walczyć z wagarowiczami inaczej. W jej szkole nauczyciele nie przyjmują np. zwolnień od rodziców na papierze. Tylko osobiście albo telefonicznie, gdy mieszkają daleko. A przez telefon to przecież każdy rozpozna czy to głos nastolatka czy dorosłego, więc nas nie oszukują - mówi.

Nauczyć rodziców

Zabiegi takie mają także zniechęcić rodziców do bezkrytycznego wypisywania usprawiedliwień. A to, jak podkreśla Zbigniew Koloch, zdarza się nieraz. Przychodzi ojciec na wywiadówkę w grudniu i mówi, żeby synowi usprawiedliwić wszystko od września- opowiada. Marek Gaweł, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Krakowie przyznaje, że są tacy rodzice. To od wychowawcy zależy jednak czy będzie usprawiedliwiał czy nie - podkreśla. Janusz Szklarczyk, dyrektor wydziału nadzoru w Kuratorium Oświaty apeluje, by nauczyciele krytycznie podchodzili do wszystkich zwolnień. Jak matematyk widzi ucznia, który jest chory, a spaceruje po ulicy, to musi zareagować- podkreśla.

KACH

d1fykne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fykne
Więcej tematów