Trwa ładowanie...
d40lxv3

Brakuje pieniędzy na remont kopca Kościuszki

Komitet Kopca Kościuszki, opiekujący się tym zabytkiem, otrzymał dramatyczną informacje z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Andrzej Kaczorek, naczelnik ministerialnego biura ds. Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych poinformował bowiem, że kopiec Kościuszki nie otrzyma pieniędzy na remont popowodziowy! Może to oznaczać zgodę na katastrofę budowlaną.

d40lxv3
d40lxv3

[mp]Konstrukcja kopca z jednej jego strony została naruszona. Dyrektor biura Komitetu Leszek Cierpiałowski szacuje, że na remont potrzeba blisko 5 mln zł (według analiz komisji zleconych przez wojewodę małopolskiego). Komitet nie ma pieniędzy na takie przedsięwzięcie. Utrzymuje obiekt z biletów wstępu. Gdyby nie ponad 200 tys. zł przyznane z końcem roku przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa nie byłoby pieniędzy nawet na zabezpieczenie uszkodzeń.

Komitet bije więc na alarm! Jeśli prace nie rozpoczną się w tym roku, przy kolejnych ulewach może dojść do osunięcia zbocza i zamknięcia obiektu. Naprawa takich zniszczeń będzie kosztować nawet kilkanaście milionów! Działacze proszą więc o pomoc wojewodę i ministra MSWiA.

Wanda Trojan z biura prasowego wojewody krakowskiego zapewnia, że wojewoda popiera starania Komitetu Kopca Kościuszki. - Wojewoda Stanisław Kracik ma nadzieję, że choć część pieniędzy na odbudowę uda się pozyskać - stwierdza. - Być może znajdą się w rezerwie MSWiA, albo u ministra kultury.

Urzędnicy nie maja jednak złudzeń. Prace naprawcze potrwają nawet kilka lat. Podobnie jak po powodzi w 1997 r.

d40lxv3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40lxv3
Więcej tematów