Kraków trafi na okładkę prestiżowego przewodnika
Mamy powód do dumy. Francuscy i nasi krajowi podróżnicy zwiedzili polskie zabytki, hotele, spacerowali uliczkami, jedli lokalne przysmaki i oceniali. Najwięcej - trzy gwiazdki w zielonym przewodniku Michelin zgarnął Kraków, a Wawel awansował na okładkę przewodnika.
Nad morze, w góry, nad jezioro? W przewodniku, który przygotował Michelin wraz z wydawnictwem Bezdroża znalazło się 1 tys. atrakcji, w tym ponad 50 otrzymało maksymalną notę - trzy gwiazdki - co oznacza, że są to miejsca unikatowe, których nie można ominąć.
Kraków ma ich najwięcej. Eksperci za wyjątkowe uznali m.in. witraże w bazylice św. Franciszka, ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim, drogę królewską, ulicę Kanoniczą, czy katedrę Wawelską. Polecają kramy na Kazimierzu i obwarzanki, zachwycają się muzeum książąt Czartoryskich i komnatami królewskimi.
Zielony przewodnik różni się od typowych turystycznych książek. - Polska ukazana jest w nim zupełnie inaczej niż zazwyczaj - mówi Paweł Sondej, koordynator produkcji wydawniczej Bezdroży. - Wynika to z połączenia dwóch punktów widzenia naszego kraju, z zewnątrz i od wewnątrz - tłumaczy.
Podkreśla, że przewodnik jest lekturą, która dzięki francuskim podróżnikom ukazuje świeże spojrzenie na nasze bogactwo naturalne i dziedzictwo kulturowe. Są w nim miejsca i rzeczy, które często są pomijane w naszych rodzimych publikacjach, jak Nowa Huta, czy ulica św. Bronisławy na Zwierzyńcu.
Przeczytaj więcej na stronie "Polski Gazety Krakowskiej"