ycipk-vl55ww
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kraków ma swoją planetoidę w kosmosie

Kraków jest w kosmosie, poinformował
"Dziennik Polski" prof. Stanisław Zoła, zastępca dyrektora ds.
badań, kierownik Zakładu Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej
w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraków ma swoją planetoidę w kosmosie
(WP.PL)
ycipk-vl55ww

W najnowszym numerze "Minor Planet Circular", będącym organem komisji ds. małych planet z Międzynarodowej Unii Astronomicznej, znajduje się informacja o nadaniu planetoidzie o numerze 46977 nazwy "Kraków". Jej odkrywcą jest belgijski łowca asteroid Eric Walter Elst. Do tej pory Elst ma na koncie odkrycie ponad 3,6 tys. planetoid.

Z naukowego punktu widzenia odkrycie "Krakowa" ma marginalne znaczenie, ale polski astronom zwraca uwagę na to, że do tej pory bardzo niewiele ciał niebieskich nosi polskie nazwy.

Znalazłem tylko trzy: Toruń, Kraków i Wolszczyk (od nazwiska polskiego astronoma) oraz Tatry, ale w ten sposób planetoidę mogli nazwać również Słowacy - wylicza prof. Zoła. Zastrzega jednak, że być może lista polskich nazw w kosmosie jest dłuższa, bo samych planetoid znanych dzisiaj jest ok. 230 tys. w tym 2 tys. w Układzie Słonecznym.

ycipk-vl55ww
Polub WP Wiadomości
ycipk-vl55ww
ycipk-vl55ww