Trwa ładowanie...

Krajowy Plan Odbudowy. Mateusz Morawiecki: Chcemy wyrównać szanse dla polskiego rolnictwa

We wtorek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Januszem Wojciechowskim. Rozmowa dotyczyła Krajowego Planu Odbudowy. - Chcemy wyrównać szanse polskich rolników - powiedział szef rządu.

Share
Krajowy Plan Odbudowy. Mateusz Morawiecki: Chcemy wyrównać szanse dla polskiego rolnictwa
Krajowy Plan Odbudowy. Mateusz Morawiecki: Chcemy wyrównać szanse dla polskiego rolnictwaŹródło: PAP
d3itao5

W poniedziałek Polska złożyła w Komisji Europejskiej dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy. - W piątek Rada Ministrów przyjęła ten projekt, został przesłany jeszcze w formie roboczej, a dzisiaj zakończyliśmy już proces składania KPO w Komisji Europejskiej - informował rzecznik rządu Piotr Mueller.

Mueller zapowiedział, że w ramach KPO Polska przeznaczy około 2,3 mld euro na rolnictwo i obszary wiejskie. Planowanych jest wiele projektów. - Będą to np. inwestycje w szybki internet, wsparcie cyfryzacji w szkołach, wymiana źródeł ciepła i termomodernizacja domów jednorodzinnych - wyliczał rzecznik rządu.

d3itao5

Krajowy Plan Odbudowy. Morawiecki: chcemy wyrównać szanse

W sprawie Krajowego Planu Odbudowy spotkali się we wtorek Mateusz Morawiecki i Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. - Dzisiejsze głosowanie w Sejmie to nie tylko Krajowy Plan Odbudowy, to też środki unijne na kolejne 7 lat. Chcemy, żeby ta transformacja po COVID-19 dotarła do każdego rolniczego gospodarstwa - to dla nas podstawowy warunek - mówił na konferencji prasowej premier.

- Droga do rozwoju polski wiedzie przez polskie rolnictwo, przez polską wieś. Chcemy wyrównać szanse dla polskiego rolnictwa i polskiej wsi, np. dopłaty, które muszą być na poziomie średniej unijnej - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że "te środki muszą być dobrze zainwestowane w polską ziemię, w technologie, czyste środowisko, ale też w najlepszy park maszynowy czy szybki internet na wsi".

Krajowy Plan Odbudowy. Premier apeluje do opozycji

Głos po spotkaniu zabrał też Janusz Wojciechowski. - Bardzo się cieszę, że Polska przedstawiła swój Krajowy Plan Odbudowy. To jest ambitny plan, uwzględniający sprawy rolnictwa. Nigdy w przeszłości na polską wieś i rolnictwo nie trafiły tak wielkie pieniądze, jak te przewidziane w tym budżecie na kolejne siedem lat - powiedział komisarz UE.

d3itao5

- Ja liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie ponad podziałami politycznymi, że racja stanu zwycięży - oznajmił z kolei Morawiecki, odnosząc się do sprzeciwu Solidarnej Polski wobec przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy.

Zaznaczył, że celem jest rozwijanie projektów "służących rolnikom w wielu obszarach". - Temu też służył list komisarza do państw UE, w którym zaznaczył priorytety, które odpowiadają zrównoważonemu rolnictwu europejskiemu, które służy interesom polskich rolników - mówił szef rządu.

Zobacz też: Negocjacje z PiS. Joanna Scheuring-Wielgus ujawnia "mocniejszy punkt"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3itao5

Podziel się opinią

Share
d3itao5
d3itao5
Więcej tematów